30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GM ve LG Chem, En Büyük Batarya Fabrikalarından Birini Kuracak

ABD (Enerji Portalı) – General Motors (GM) ve LG Chem firmaları ABD’de 2.3 milyar dolar yatırım yaparak araçlar için batarya üretimi yapacak bir fabrika kurmayı planlıyor.

ABD’nin Ohio eyaletinin kuzeydoğusundaki  Lordstown köyünde GM’ye ait olan ve şu anda faaliyete kapalı durumda olan montaj tesisinin yakınında kurulması planlanan fabrikanın dünyanın en büyük ölçekli batarya üretim tesislerinden biri olacağı belirtildi.

Fabrikada 1.100 kişinin istihdam edileceği, 2020 yılının ortasında inşaatına başlanacağı ve artırılabilir esnekliğe sahip olarak yıllık 30 GW/saat üretim kapasitesi olacağı öğrenildi.

Ortak basın açıklamasında konuşan GM’nin İcra Kurulu Başkanı Mary Barra, LG firması ile birlikte yapacakları girişimin yüzde 50-50 ortaklık şeklinde olacağını ve batarya üretiminin yerli olması nedeniyle elektrikli araçların hem fiyatlarının daha uygun hem de karlılık oranlarının daha yüksek olacağını söyledi.

GM 2023 yılında dünya çapında yirmi farklı elektrikli araç modeli piyasaya sürecek…

2023 yılında dünya çapında yirmi farklı elektrikli araç modelini piyasaya tanıtmayı planladıklarını söyleyen Barra, kurulacak yeni batarya fabrikası sayesinde bu hedefe daha hızlı bir şekilde ulaşmayı umduklarını belirtti. Barra ayrıca, GM’nin şirket politikası olarak küresel ısınma sorununa karşı duyarlı olduğunu ve elektrikli otomobillerin geleceği temsil ettiğine inandıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.