30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Global Yatırım Holding İştiraki Naturelgaz, Halka Arz Edilecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Global Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz, esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

Sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gaz pazarında yaklaşık %20 pazar payına sahip şirket; fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, asfalt üretim tesisleri gibi endüstriyel ve ticari müşterilere ve aynı zamanda ekonomik veya coğrafi kısıtlamalar nedeniyle doğal gaz boru hattına erişimi olmayan şehirlere/kasabalara (haneler) dökme CNG satışı ve dağıtımı yapıyor.

Naturelgaz, Türkiye’deki yüksek CNG dolum kapasiteli tesis ağına, geniş CNG dağıtım filosuna ve büyük CNG stoklama alt yapısına sahip. Naturelgaz CNG alt yapısı 12 CNG tesisi, 4 diğer tedarik istasyonu, 50,200 CNG silindiri ve 47 CNG kompresörlerinden oluşuyor.

Global Yatırım Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan açıklamada, “Şirketimizin, yüzde 95,496 oranında bağlı ortaklığı olan Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına yönelik olarak 20.01.2020 tarihinde Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na izin başvurusunda bulunulduğu Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Şirketimize bildirilmiştir.” denildi.

KAP açıklamasına ulaşmak için tıklayınız.

Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hakkında:

Ana istasyon altyapısı ve dökme gaz satış hacmi bakımından Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) dağıtım şirketlerinden biri olan Naturelgaz, 2018 yılında 138 milyon santimetreküp CNG dağıtımı yaparak, Türkiye’deki boru hattı dışındaki toplam doğal gaz pazarından %16,9 pay aldı. Şirket’in kendi dolum tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki pazar payı %25,5 oldu.

2018, Naturelgaz için kuvvetli bir toparlanma aynı zamanda önemli ve devamlılık arz eden mali gelişmeler içeren bir sene oldu. Şirketinin gelirleri spot gaz ticareti hariç yüzde 32,0 artarak 242,1 milyon TL, FAVÖK’ü ise neredeyse dört katına çıkarak 40,0 milyon TL seviyelerinde gerçekleşti.

Maliyetlerdeki gerileme ve iki yıl vadeli riskten korunma sözleşmesinin dolması ile daha uygun fiyatlarla alım yapılabilmesi sayesinde FAVÖK marjı 2018 yılında 11 puan artış gösterdi. 2019’da da güçlü performansını devam ettiren Naturelgaz’ın gelirleri yılın ilk 9 ayında yıllık bazda neredeyse iki kat artarak 325,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde gaz işkolu maliyet yönetiminde alınan verimlilik önlemleri ve güçlü gelir artışı ile geçen yıla kıyasla üç kata yakın artışla 82,3 milyon TL FAVÖK açıkladı.

2018’de 800 milyon metreküp büyüklüğünde olan Türkiye taşıma doğal gaz pazarı, ulusal toplam doğal gaz tüketimin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyor. Bu pazarın başlıca oyuncularından biri olan Naturelgaz, toplam taşıma doğal gaz pazarında yaklaşık yüzde 20 pazar payına sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.