30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GKRY, Total ve Eni’ye Yeni Arama Yetkileri Verdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerinde bulunan Total ve Eni şirketlerine bölgedeki başka parsellerde sondaj yapması için de yetki verdi.

Kıbrıslı Rumlar adanın güneyi ile güneydoğusunu kapsayan bölgelerde doğal gaz arama faaliyetlerinde bulunmaları için iki yabancı enerji şirketine yetki verdi.

Güney Kıbrıs Rüm Yönetimi (GKRY) Enerji Bakanı Giorgos Lakkotrypis, Fransız Total ve İtalyan Eni şirketlerine gerekli izinlerin verildiğini televizyondan açıkladı.

Kıbrıs’ın güneyinde yaklaşık 227 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu tahmin ediliyor….

Uzmanlar, şu ana dek yapılan araştırmalar sonucunda Kıbrıs’ın güneyinde yaklaşık 227 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu tahmin ediyor. Söz konusu doğal gaz hacminin maddi karşılığının da 40 milyar euronun üzerinde olacağı belirtiliyor.

GKRY; Mısır, İsrail ve Yunanistan ile işbirliği içinde…

GKRY’nin Doğu Akdeniz’e kıyısı olan Mısır, İsrail ve Yunanistan ile işbirliği görüşmeleri sürüyor. Son olarak, geçtiğimiz Temmuz ayında bir araya gelen Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını aleni bir şekilde ihlal etmesini görüştüklerini ve Ankara’dan kaynaklanan “provokasyonların durması için uluslararası hukuka saygı duyulması gerektiğini” ifade etmişlerdi.

Kaynak: DW

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.