30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GKRY: ENI ve Total Hakkındaki Haberler Asılsız

KKTC (Enerji Portalı) –  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı ENI ve Total şirketlerinin 7’inci parselden, çekildiğine ilişkin Rum basınında yer alan haberlerinin asılsız olduğunu söyledi.

Kathimerini gazetesi; “ENI ve Total’den 7’nci Parselde Geri Adım – 7’nci Parselden Fransız-İtalyan Geri Adımı” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Türkiye’nin sondaj gemisinin Baf’ın batı bölgesinden ayrılmış olmasına karşın, yaşanan gerginliğin İtalyan ENI ve ortağı Total şirketlerini etkilediği, bu şirketlerin enerji planlarında değişiklik yapma yönüne gittiklerini iddia etti.

Yerel gazetelerde çıkan bu haberler hakkında Bakan Lakkotripis, ENI ve Total şirketlerine 7’nci parselde sondaj izninin yaklaşık bir buçuk ay önce verildiğini, bir parselde sondaj için bir buçuk ila üç yıllık bir süre gerektiğini, bu sebepten ötürü sondajın Türkiye’nin eylemleri sebebiyle ertelendiği söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Bakan Lakkotripis, gelecek yıl içerisinde başka parsellerde birçok sondajın yapılması planlarının bulunduğunu vurgulayarak, yavaş yavaş ve zorlukları aşarak enerji programında adım adım ilerlediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Genç TV

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.