GES Sistemleri kuruldu ama farklı sebeplerlede olsa Güneş Enerjisi Sisteminiz Enerji Üretemedi Zararı Sigorta Öder mi?

Hindistan’da hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren HDFC ERGO, güneş enerjisi üretiminde ortaya çıkan kesintilere karşı sigorta ürünü sundu. Ülkede yenilebilir enerji kaynakları daha fazla kullanılmaya başlandıkça enerji kesintisine karşı güvence de önem kazanmaya başladı.

Güneş, rüzgar ve dalgalardan elde edilen enerjinin sürekli ve düzenli olmaması üretimde aksaklıklara sebep oluyor. Yapılan hesaplamalardaki öngörülemeyen hatalar ve tesisatın yanlış kurulumu da yenilebilir enerji üretiminde ortaya risklerden bazıları.

Buna benzer risklere karşı güvence sunan Hintli sigorta şirketinin yaptığı açıklamaya göre, çok yıllı olarak sunulan poliçe 5 yıla kadar çıkabiliyor. Teminatlar, güneş enerjisi çiftliklerini ve ticari mekanlar ile konutlarda kullanılmak üzere kurulan küçük çaplı güneş enerjisi tesisatlarını kapsıyor.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, güneş enerjisinin azlığı gibi üretim azlığına sebep olan risklerin yanında  güneş enerjisi tesisatının yanlış kurulumu ve öngörülen enerji verimi hesaplamasındaki hatalar da teminat kapsamında. Buna karşı fiziksel zararlar güvence kapsamında değil.

sigortaci.com