30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GES’lerinizi Uzun Ömürlü ve Daha Verimli Hale Getirin!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ISOTEC Enerji, güneş paneli sistemlerinizi uzun ömürlü ve daha verimli hale getirmeniz için size en doğru çözüm önerilerini sunuyor.

Günümüzde güneş enerjisi sistemleri yaygınlaşmakta olup özellikle son dönemde Türkiye’de çatı tipi güneş enerji santrallerinde talep yoğunluğu yaşanıyor.

Piyasada pek çok güneş enerji santrali hayata geçmekte fakat bu enerji santrallerinin ömrü ve verimine gerekli önem verilmediği görülüyor. Bu da yatırımınızdan beklediğiniz geri dönüşü alamamanıza neden olabilir.

Güneş enerjisi montaj sistemlerin uzun ömürlü ve verimli olması nasıl sağlanır?

Solar sistemlerin ömrünü ve verimini etkileyen pek çok unsur vardır. Sistemin, fiziksel olarak zarar görmesi ve rutin bakımlarının yapılmaması sistemin ömrünü etkilerken, sistemin, düzenli temizlenmemesi hem sistem ömrünü hem de verimini azaltıyor.

>> Güneş enerji santralinin yerleşim planı,
>> Güneş panellerinin baktığı yön ve açısı,
>> Güneş panellerinin bulunduğu bölgenin gölge alıp almaması
gibi unsurlar ise sistemin verimliliğini etkiliyor.

Doğru bir yerleşim ile güneye bakan veya doğu batı ekseninde olan güneş panellerinin verimi daha yüksek olur.

Güneş panelinin verimliliğini ve ömrünü etkileyen unsurlardan bir diğeri ise güneş paneli ile çatı arasında oluşan sıcaklıktır.

Öyle ki, dikkat edilmediği durumlarda hem güneş panelinin hem de çatının zarar görmesine, hatta çatı ve panelin yanmasına kadar gidebilecek sorunlarla karşılaşmanız mümkün olur. Bununla ilgili birçok çözüm bulunmakla beraber, buradaki en önemli konulardan biri, doğru solar montaj sisteminin seçilmesidir.

Doğru güneş enerjisi montaj sistemi nasıl ve neye göre seçilmelidir?

Bu, birçok değişkene bağlı olmakla beraber, özellikle sıcak bölgelerde hem gerekli hava sirkülasyonunun sağlanmasını, hem de panele gelen rüzgar etkisinin göz önüne alınmasıyla çözüm sunulmalı. Her bölge için optimum yükseklik tespit edilmeli.

Örneğin aşıklara montaj yönteminde yükseklik 15-20 cm’ye kadar çıkabilirken, üst kaplamaya sabitleme yönteminde rüzgar etkisi yüksek olacağından 5-10 cm arasında kalınmaması uygulamayı riske atabilir. Hava sirkülasyonunu artırmak için birkaç çözüm önerilebilir. Bunlar;

  • Yüksek (60-100 mm’lik) profil kullanmak,
  • Kısa boy profil kullanmak veya
  • Saplama vida kullanarak aşıklara montaj yöntemi ile ilerleyen bir projede ISOTEC Enerji olarak geliştirdiğimiz 5 cm’ye kadar ayarlanabilir BAP (Saplama bağlantı elemanı) solar panel güneş enerjisi montaj sistemleri aparatı kullanmak

gibi çözümlerdir. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

Yüksek profil kullanmak; çatıyla güneş paneli arasındaki mesafenin artmasıyla arada kalan hava hacminin artmasını, oluşan ısının azalmasını ve hava sirkülasyonun artmasını sağlayacaktır.

Kısa boy profil kullanmak; Uzun boy profilde hava akışı tek bir yönde olurken, kısa profilde çift yönlü hava akışı olmaktadır. Bu da hava sirkülasyonunun artmasını sağlayarak oluşan ısının azalmasını sağlayacaktır.

BAP aparatı kullanmak; Saplama vidalar ile çatı altındaki aşıklara bağlandıktan sonra saplamanın çatı üstünde kalan kısmına BAP (Saplama bağlantı elemanı) aparatının, ayarlanabilir özelliği sayesinde optimum yükseklikte montajının yapılmasıyla hava sirkülasyonunun artması sağlanabilir ve santral üretim süreçlerinde %5’e varan üretim avantajı oluşturulabilir.

Sonuç olarak güneş enerji santrallerinizde, en doğru güneş enerjisi montaj sistemlerini, kendini ispat etmiş ürünleri, kalifiye uygulama firmaları ile buluşturup, doğru bir planlamayla kurduktan sonra rutin bakımları yapmanız sisteminizin uzun ömürlü ve daha verimli olması için yeterli olacak. Ancak hiç raporu bulunmayan, hesapları yapılmamış ve düşük kalitede malzeme kullanılarak yapılan kurulumlarda, bir sonraki bakımda nelerle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle, ISOTEC Enerji ile iletişime geçip uzman teknik ekiplerimizden ücretsiz destek alabilir ve doğru güneş enerjisi montaj sistemlerini seçerek geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!

Yazar: Hüseyin Can Çatalbaş – İnşaat Mühendisi | ISOTEC Solar Montaj Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.