30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GES’lerin de Dahil Olduğu İmar Barışına Düşük Faizli Kredi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneş enerji santrallerinin (GES) de dahil olduğu imar barışı için 3 kamu bankası düşük faizli kredi vereceğini duyurdu. Başvuru sahipleri, İmar Barışı’na konu tahakkuk tutarları kadar finansman ihtiyaçlarını 60 aya kadar vade seçenekleriyle 1,33’den başlayan faiz oranlarıyla kredi alarak karşılayabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, imar sorunlarının çözülmesi amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı ile imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması sağlanacak.

Bakanlık ile Ziraat, Halk ve Vakıf bankaları ortak bir çalışma yürüttü. Uygulama pazartesi günü başlayacak.

Yapı Kayıt Belgesi alacaklar için kredi faiz oranlarında indirime gidilirken, üç bankanın hazırladığı “İmar Barışı Kredisi”nin 6 Ağustos’tan itibaren başvuru sahiplerinin kullanımına sunulacak.

“İmar Barışı Kredisi”nden yararlanmak isteyenler başvurularını 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.

Başvuru sahipleri, İmar Barışı’na konu tahakkuk tutarları kadar finansman ihtiyaçlarını 60 aya kadar vade seçenekleriyle 1,33’den başlayan faiz oranlarıyla kredi alarak karşılayabilecek.

“Yapı Kayıt Belgesi” almak için 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme yapılabilinecek.

Üç banka tarafından 60 ay vadeli kredilerde 20 bin liraya kadar aylık faiz oranı 1,33 ve yıllık faiz oranı 15,96, 20 bin ile 100 bin lira arasında aylık faiz oranı 1,48 ve yıllık faiz oranı 17,76, 100 bin lira ve üstünde ise aylık faiz oranı 1,65 ve yıllık faiz oranı 19,8 olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.