30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GES Yaparken Ucuzu Alınabilecek Bileşenler (?)

Güneş Enerji Santrali yaparken ilk bakılan konunun yatırım maliyetidir. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığını daha önceki yazılarda belirtmiştim. Tabi ki yatırım maliyeti dikkat edilmesi gereken bir konu ancak ucuz malzemeler ile yapılan bir GES sistemi, sizi sürekli hatalar çıkararak veya verimsiz çalışarak üzebilir ve hatta sizi solar enerji konusundan soğutabilir.

Bu yazımda özellikle toplam yatırım maliyetinin küçük bir kısmını tutan ancak yaptığı iş anlamında çok kritik öneme sahip bileşenden, solar kablolardan bahsedeceğim.

Solar Kablolar Güneş Enerji Santrallerinin zorlu koşullarına dayanabilecek ,özel bağlantı soketleri ile birbirlerine veya solar invertere bağlanan malzemelerdir. Güneş Enerji santrallerinde belki de hata oluşumunun en büyük nedenlerinin başında yanlış kablo seçimi, konnektörün istenilen şekilde monte edilmemesi (uygun sıkma pensesi kullanılmaması), farklı marka dişi ve erkek soketlerin birleştirilmesi sorunlara neden olmaktadır. Solar kablo üreticileri, kaliteli solar penseler ile soketlerin kablo uçlarına çakılması , aynı markanın dişi ve erkek soketlerinin kullanılması yönünde tavsiyeler vermektedir.

Genel olarak dışarıdan bakıldığında, güneş enerji sistemleri kolayca yapılabilecek sistemler olarak görülmekte, “ne var ki inverter alıyorsun panel bağlıyorsun o kadar” şeklindeki bu yaklaşımlar , satış sonrası hizmet veren firmalar için “yeni müşteri” anlamına gelecektir. Gerçek anlamda kullanılan her bir bileşen çok önemlidir. Bu yüzden “GES Yaparken Ucuzu Alınabilecek Bileşenler” kullanılmamalıdır.

Güneş Enerjisi santrallerinde Solar Kablo kaynaklı hatalar oldukça fazladır. Bunları önlemek adına kullandığınız kablonun kaliteli olmasına ,ucundaki soketlerin aynı şekilde kaliteli ve uygun biçimde kablo ucuna çakıldığından emin olmak önemlidir. Aksi takdirde iletim kayıplarının artması ,tam bağlantının sağlanamamasından dolayı izolasyon hataları ile karşı karşıya kalmak oldukça olasıdır. Bu durumda hatayı tespit etmek ve düzeltmek zaman ve para kaybına neden olabilir. Daha önemlisi sürekli arıza veren bir yatırım sizi Güneş enerji sisteminden soğutabilir.

Güneş enerjisi konusunu mantık olarak ses sistemlerine benzetiyorum. Kaliteli bir anfiniz var ama hoparlörünüz ucuz ise iyi ses alamazsınız. Çok pahalı hoparlörleriniz var ama anfiniz iyi değilse yine aynı senaryo oluşacaktır. Anfiniz ve hoparlörünüz çok iyidir ancak elektrik kablosu ile ara bağlantıyı yaparsanız , çalan müzikteki detaylar tınılar duyulamaz hale gelebilir. GES sistemlerinde de aynı konu geçerlidir, panelin iyisini alayım inverter için o kadar para harcamayalım yada ucuz panel alalım inverter kaliteli olsun yaklaşımı doğru olmayacaktır.

Sonuç

Güneş enerji Santrallerinde ucuza kaçmak gibi bir senaryo, yatırımınızda servis ile çokça karşılaşma ihtimalini ortaya çıkaracaktır. Kablo dahil (hatta bence ilk olarak kablo marka seçimi) tüm donanımların olabildiğince kaliteli seçilmesi çok önemlidir. İnsan faktörü her zaman önemli olmaya devam edecektir. Solar kablolara konnektör çakma işlemi için daha fazla zaman ayırmak hataları azaltmak adına yararlı olacaktır. Böyle bir GES , bakımları da zamanında yaptırıldığında benzerlerinden çok daha fazla üretecektir.

Kerem Çilli
Teknik Destek Mühendisi
0544 8388222
keremcilli@technicall.com.tr

 

1 Yorum

  • Her uyatırımda kaliyteye harcanacak para kendini rahatça işletme sırasında geri öder .
    Kötü kalite yatırım çok kötü işletme neticesi verir.
    Yatırımda kaliteden fedakarlık etmeyelim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.