30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


GES Kurulum Maliyeti Yüzde 71 Düşecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Ortalama bir güneş enerjisi santralinin kurulum maliyeti 2050 yılına kadar yüzde 71 düşecek.

Araştırma kuruluşu Bloomberg NEF tarafından yayınlanan Yeni Enerji Görünümü 2018 Raporu’na göre, küresel olarak yenilenebilir enerji üretim kapasitesine 2018 ile 2050 yılları arasında 11,5 trilyon dolarlık yatırım yapılacak. Bunun 8,4 trilyon dolarlık kısmını rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerine yapılacak yatırımlar oluşturacak.

2050 yılına gelindiğinde dünyada tüketilen enerjinin üçte ikisi yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Bugün dünya elektrik üretiminin yüzde 63’ünü sağlayan fosil yakıtların payı 2050 yılına kadar yüzde 29’a gerileyecek.

Ortalama bir güneş enerjisi santralinin kurulum maliyeti 2050 yılına kadar yüzde 71, rüzgar santralinin ki de yüzde 58 oranında ucuzlayacak. Güneş ve rüzgar santralleri büyük ölçekli kömür ve gaz santralleri inşa etmekten daha avantajlı olacak.

Bloomberg NEF’ten Seb Henbest, “2050 yılına kadar batarya kapasitesine 548 milyar dolar yatırım yapılmasını öngörüyoruz. Ucuz pil depolamanın gelmesi, rüzgarın ve güneş enerjisinden sağlanan elektriğin iletilmesinin giderek artacağı anlamına geliyor. Böylece, bu teknolojiler rüzgar esmediğinde ve güneş çıkmadığında bile talebi karşılamaya yardımcı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

En büyük kaybeden olması beklenen kömür, şu andaki yüzde 38 seviyesinden 2050 yılına kadar küresel elektrik üretiminin yüzde 11’ine kadar küçülecek

Elektrikli araçlar 2050 yılına kadar küresel olarak 3.461 teravatsaat yeni elektrik talebi ekleyecek ve bu toplam talebin yüzde 9’unu oluşturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir