30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GES Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

GES yani Güneş enerjisi santrali nedir? Ne anlama gelmektedir. Güneş’ten Nasıl Enerji Sağlanmaktadır.

Güneş’tenenerji sağlanması şu şekilde gerçekleşmektedir. Güneşten gelen enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer ekipmanların kurulumu sayesinde elektrik enerjisine çevirebiliriz. İşte Bu sisteme GES (Güneş Enerji Santrali) denmektedir.

Uzun yıllardır hayatımızda olan güneş enerjisi ile çalışan hesap makinaları, basit saatler yada bazı elektronik cihazlar aslında günümüz GES sisteminin çok daha basit bir yansıması gibidir. Ancak GES’te kullanılan güneş enerjisinin depolandığı piiler çok daha büyüktür. Fotovoltaik güneş pilleri, üzerine düşen güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürüler.

GES (Güneş Enerji Santrallerinin) Ana Yapı Taşları Aşağıdaki Şekildedir.

  • Fotovoltaik(PVPanel: Yarı iletken PV hücrelerin panel üzerinde bütünleştirerek, güneşten ulaşan ışınlarından doğru akım elektrik üretilmesini temin etmektedir.
  • İnvertör: Fotovoltaik PV panellerin ürettiği doğru akım elektriğini, günlük kullanıma sunabilmek için şebeke elektriğine çeviren yapı taşıdır.
  • Panel Taşıyıcı Sistemi: Fotovoltaik PV panellerin yerleştirildiği taşıyıcı düzenek sistemlerini ve montaj aparatlarını ifade eder.
  • BOS(Balance of System): Aslında yukarda saydığımız temel malzemelerin dıiındakileri ifade eder. Açmak gerekirse Güneş Enerjisi santrallerinin Modül, İnverter ve konstrüksiyon haricindeki kısmı BOS (Balance of System) şeklinde nitelendirilir. Altyapı, AG – OG Kablo, Konnektör, Paralelleme Panoları, Şalt Ekipmanları, Alçak Gerilim Pano ve Salt, Trafo Postası, Orta / Yüksek Gerilim Pano ve Salt, İnşaat İşleri, Tel Çitler, Aydınlatma, Kamera Sistemleri gibi enerjinin sağlanmasından ziyade sistemin sürdürülebilir olması ve korunması için gerekli altyapı faaliyet ve malzemeleri olarak tanımlanabilir.
  • Fotovoltaik (PV) enerji sistemi Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.