30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GENSED Bursa’da “Çatılarda GES Uygulamaları Fırsatları” Semineri Düzenledi

GENSED Genel Sekreteri Erkan:”Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında apartman çatılarında mutlaka bir 2 kilovatlık ufak da olsa bir sistem yapılmalı. Bazı belediyeler bununla ilgili kendi kararlarını almaya başladılar. Birçok ilde bunu görmeye başladık. Bunun tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması lazım”

Bursa’da Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ile Bursa Sanayicileri ve İşadamları (BUSİAD) işbirliğiyle “Çatılarda GES Uygulamaları Fırsatları” semineri düzenlendi.

Uludağ İhracatçılar Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, dernek olarak bu tür etkinlikleri ülke genelinde düzenlediklerini söyledi.

Erkan, öncelikli amaçlarının güneş enerjisi sistemlerinin özellikle orta ve büyük ölçekli işletmelerin çatılarında yaygınlaştırılması olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Güneş enerjisinin en büyük özelliği üretildiği yerde tüketilebilmesidir. Bu hakikaten çok önemli. O yüzden güneş enerjisinin yaygınlaşması için bu tür etkinliklere önem veriyoruz. Güneş ile enerji ihtiyacı karşılanacak, dışa bağımlılık ve karbon salınımının azalacak. Güneş enerjisinin geleceğimize tohum atmak olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Yerli, yenilenebilir bir enerjiyi yapmak, uygulamak ve bunun farkındalığını anlatıyoruz.”

Hakan Erkan, Türkiye’de güneş enerjisinin emekleme aşamasında olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Güneş enerjisi çatılarda yeteri kadar kullanılamıyor. Biz bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına öneri verdik. Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında apartman çatılarında mutlaka bir 2 kilovatlık ufak da olsa bir sistem yapılmalı. Bazı belediyeler bununla ilgili kendi kararlarını almaya başladılar. Birçok ilde bunu görmeye başladık. Bunun tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması lazım. Koca bir binayı düşündüğümüz zaman üzerine koyacağımız 2 kilovatlık bir sistemin maliyeti çok az. Hatta çok fazla getirisi var. Bunu anlatmamız lazım. Bunun fazladan bir külfet olmadığını anlatmamız lazım.”

– “İnşallah Türkiye yakında güneş ve rüzgar ile enerji bağımsızlığına kavuşacak”

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Solar Uzmanı Gökhan Durukan ise güneş enerjisi sistemlerinde yerliliği artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “Güneş radyasyonu ve arazi bakımından zengin bir ülkeyiz. Bu kadar şanslıyken neden enerjimizi doğalgaza bağımlı yaşayalım ve enerji bağımsızlığımızı elde etmeyelim. Güneş ve rüzgarda çok umutluyuz. Bu yönde ciddi çalışmalar var. İnşallah Türkiye yakında güneş ve rüzgar ile enerji bağımsızlığına kavuşacak.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.