30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


General Motors, 2,2 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

ANKARA (Enerji Portalı) – General Motors, elektrikli kamyonet ve SUV tipi araç üretimi için 2,2 milyar dolarlık yeni bir yatırım projesini başlattıklarını açıkladı.

General Motors yetkilileri tarafından yapılan basın açıklamasında elektrikli kamyonet ve SUV tipi araç üretimi için 2,2 milyar dolarlık yeni bir yatırım projesini başlattıkları açıklandı.

Açıklamada, yatırımın Detroit’de faaliyet gösteren Detroit-Hamtramck montaj tesisine yapılacağı ve söz konusu projenin 2.200 kişiye yeni istihdam sağlayacağı ifade edildi.

Önümüzdeki yıl elektrikli kamyonet üretilecek ve ilk sürücüsüz araç tanıtılacak…

General Motors yetkilileri, pikap cinsinde tasarlanacak ilk elektrikli kamyonetin önümüzdeki yılın sonuna kadar üretimine başlanmasının planlandığı ve akabinde de ilk sürücüsüz araç prototipinin tanıtılacağını belirtti.

Yeni nesil elektrikli araç geliştirme projelerine 7,7 milyar dolar ayrıldı…

General Motors, bahse konu olan fabrikada 2021 yılının sonuna kadar bir dizi üst sınıf yeni elektrikli araç üretmeyi planladığını geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Şirket yetkilileri tarafından Reuters haber ajansına yapılan açıklamada önümüzdeki dört yıl boyunca yeni nesil elektrikli araç geliştirme projelerine 7,7 milyar dolar ayırdıkları belirtilmişti.

Yatırımın yapılacağı Detroit-Hamtramck fabrikası hali hazırda tek vardiya çalışarak şirketin Cadillac CT6 ve Chevrolet Impala Sedan tipi araçlarını üretiyor. Proje kapsamında yenileme ve onarıma girecek olan fabrikanın bu amaçla Şubat sonunda faaliyetine ara verileceğini ifade edildi.

Tesla, Toyota’nın ardından ikinci sıraya yerleşti…

Diğer yandan, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın borsadaki hisseleri son üç ayda iki kat değer kazanarak şirketin piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştı. Bu piyasa değeri ile Volkswagen, Daimler ve BMW gibi şirketleri geride bırakan Tesla, Toyota’nın ardından ikinci sıraya yerleşti.

Uzmanlar; Tesla tarafından geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde açıklanan yüksek kar oranı, Çin’de açılan fabrikanın hızla üretime geçmesi ve son çeyrekte beklentilerin üzerinde bir miktarda teslimatlar gerçekleştirmiş olmasının hisselerin borsada ralli yapmasına neden olduğunu düşünüyor.

Uzmanlar şirketlerin piyasa değerlerinin tek kriter olmadığını belirterek, özellikle on iki ay projeksiyonlu satış tahminlerine bakıldığında, Tesla’nın küresel ölçekte ilk yirmi şirket arasında bile yer alamadığına da dikkat çekiyor.

Toyota, 276 milyar dolar satış hasılatı elde etmeyi bekliyor…

Toyota’nın 276 milyar dolar, VW’nin 283 milyar dolar, ve Daimler’in 191 milyar dolar satış hasılatı elde etmesi beklenirken, Tesla’nın satış hasılatının 31 milyar dolarda kalacağı kaydedildi.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.