30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Gelecekte Nükleer Santralden Enerji Üretimi Sürdürülecek”

MERSİN (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) tarafından, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı tehditlere dikkat çekmek amacı ile hazırlatılan belgesel filmi ‘Vahşi Cennetler: Türkiye’, Mersin’de izlendi.

Şehir merkezindeki bir otelde düzenlenen gösterime ulusal, bölgesel ve yerel medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Etkinlikte sunumlar ve konuşmalar yapıldı.

“Sadece 2018 yılında santrallerimizden, 584 milyon ton karbondioksit salınımı önlenmiştir.”

AKKUYU Nükleer Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Başkanı Eyyup Lütfi Sarıcı, nükleerin temiz ve karbon içermeyen bir enerji türü olduğunu belirterek şunları aktardı:

“İklim değişikliği çevre için ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Kuraklıklar, orman yangınları, eriyen buzullar ve eşsiz ekosistemler ve tüm hayvan-bitki türlerini kaybediyoruz. Temiz, karbon içermeyen enerji üretiminde dünya lideri olan Rus devlet şirketi Rosatom, ortak yaşam alanımızın korunması konusunda sorumluluğunu yerine getirmek amacı ile benzersiz bir projeyi, Wild Edens projesini başlattı.

Bu proje ile uluslararası kamuoyuna el değmemiş ve çoğunlukla eşi benzeri olmayan doğanın güzelliğine çekilmek ve küresel izleyiciye insan faaliyetlerinin yıkıcı sonuçlarının bu doğal ortama nasıl zarar vereceğini hatırlatmak isteniyor.

Rosatom 70 yılı aşkın bir süredir gelecek nesillere yeşil ve güvenilir bir enerji kaynağı sağlamak için çalışmaktadır. Sadece 2018 yılında santrallerimizden, 584 milyon ton karbondioksit salınımı önlenmiştir.”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Demirak ise, ‘Küresel Isınma ve Enerji’ başlıklı sunumunda, nükleerin küresel ısınmanın azaltılmasında önemli rolü olduğunu anlattı.

“Dünya, nükleer santralden enerji üretimini kullanacak, bu çok net görünüyor.”

Demirak konuşmasında şunları paylaştı:

“Sera etkisini oluşturan gazlara büyük oranda enerji üretiminde ortaya çıkan gazlardan oluşuyor. Küresel ısınmaya etki açısından da bu gazların oranı %70’in üzerindedir. O halde insanlığın enerji üretimi noktasında yeni bir arayış içinde olması gerekiyor. İşte bilim insanlarının çalıştığı konu da bu; küresel ısınmayı yavaşlatacak, iklim değişikliğini azaltacak bir yol aranmakta.

Yenilenebilir enerji kullanır ve üretirseniz karbondioksit emisyonunu azaltırsınız. Yol çok basit. Yenilenebilir enerji içerisinde karbondioksit üretmeyen bir yol var ki o da tartışma konusu olan nükleer. Nükleeri nereye koymamız lazım? Karbondioksit seviyesi düşük olduğuna göre, o zaman nükleeri güneş ve rüzgar enerjisinin yerine koymam yanlış olmaz.

Küresel ısınmaya sebebiyet veren karbondioksitse ve Türkiye’nin üzerine düşen bir şey varsa o da şu; demek ki bizim enerji politikamızı değiştirmemiz lazım. 2015’e kadar hangi tür enerji kullanıyorduk? 2035’e kadar hangi tür enerji kullanmak zorunda kalacağız? Dünya’nın gidişatı ne? Dünya’nın gidişatında fosil yakıtlar azalacak, yenilenebilir enerji üretimi artacak. Dünya, nükleer santralden enerji üretimini kullanacak, bu çok net görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.