30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Geçici Faaliyet Belgesi Verilen Termik Santraller İzleniyor

KÜTAHYA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kapatılan termik santrallerden geçici faaliyet belgesi verilenler hakkında açıklamada bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçici faaliyet belgesiyle yeniden üretime başlayan termik santrallerini takip ettiklerini vurguladı. Bakan Kurum ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“1 Ocak’ta termik santrallerimize ilişkin kararlar almıştık ve 5 santralimizi tamamen, bir santralimizi de kısmen kapatma işlemi yapmıştık. Gelinen süreçte termik santrallerimiz çevre mevzuatına uygun hale getirmek amacıyla çalışmalar, iyileştirmeler yaptılar; hem filtre işlemlerinde hem yakıt iyileştirme işlemlerinde. Aldığımız karar çerçevesinde 6 termik santralimize geçici faaliyet belgesi verdik. Bunların ikisi Kütahya’da; Seyitömer ve Tunçbilek termik santralleri. Bu kapsamda Seyitömer Termik Santrali’nin 4 ünitesinden 2’sine, Tunçbilek Termik Santrali’nin de 3 ünitesinden 2’sine bir yıl süreliğine geçici faaliyet belgesi verdik.

Hem diğer termik santrallerimiz hem geçici faaliyet belgesi verdiğimiz termik santrallerimizi 7 gün 24 saat izliyoruz. Vatandaşımızın sağlığı bizim için her şeyin önünde. Eğer çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa da kapatma dahil her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik. Anlık olarak bu santrallerimiz takip edilmektedir. Bir taraftan da iyileştirme işlemleri devam etmektedir. Kuru sisteme geçecekleri adımları da atmaktadırlar. Bize verdikleri iş termin planı çerçevesinde de süreçler anbean takip edilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.