30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gebze Belediyesi’nden Temiz Enerji ve Sıfır Atık Çalışmaları

GEBZE (Enerji Portalı) – Gebze Mevlana Modern Kapalı Pazaryerindeki organik atıklar gübreye dönüşüyor. Ayrıca pazaryerinin üstü güneş panelleri ile kaplanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan Gebze Belediyesi tarafından çevre dostu bir proje daha hayata geçiriliyor. Sıfır Atık çalışmalarına hız kesmeden devam eden Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen uygulamayla pazar yerlerinden toplanan sebze ve meyve gibi organik atıklar kompost gübreye dönüştürülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekleriyle alınan kompost makineleri Mevlana Modern Kapalı Pazaryerinde devreye girdi. Uygulamaya konulan çalışma hakkında yerinde bilgi alan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, şu ifadeleri kullandı:

undefined

“Çevre dostu belediyecilik hizmetlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Pazarlardan toplanan organik atıklar ekiplerimiz tarafından alınarak tesisimizdeki bu makinelerde organik gübreye dönüştürülecek. Pazarlarımızdaki oluşan atıklar hem değerlendiriliyor hem de elde edilen organik gübre park-bahçelerimizde değerlendirilecek ve vatandaşlarımıza da dağıtılacak. Bu çalışmada görev alan mesai arkadaşlarıma da kolaylıklar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

“Temiz enerji modelinin en güzel örneklerinden biri olacak.”

Başkan Büyükgöz, konuyla ilgili yeni gelişmeleri dünkü (03.09.2020) meclis toplantısında şöyle açıkladı:

Resim

“Kaba atıkları bertaraf edip yakma medodu ile yok edeceğiz. Ardından elektrik üretip satacağız. Mevlana Pazaryerinin çatısına güneş enerji sistemi kuracağız. Temiz enerji modelinin en güzel örneklerinden biri olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.