30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GE Yenilenebilir Enerji LM Wind Power, Avustralya’ya ilk kanatlarını ihraç etti

İzmir’in Bergama ilçesinde geçen yıl faaliyete geçen GE Yenilenebilir Enerji [GE: NYSE] bünyesindeki LM Wind Power fabrikası, altı ay gibi kısa bir sürede ilk rüzgar türbini kanatları ihracatını Avustralya’ya gerçekleştirdi. LM Wind Power Bergama fabrikasından gerçekleştirdiği bu ihracatla Türkiye’nin ihracat hedefleri açısından kritik önem taşıyan bir kilometre taşına imza attı.

Türkiye’de üretilerek Avustralya’ya ihraç edilen, her biri 63,7 metreden uzun olan toplam 99 kanat, Güney Doğu Avustralya’da GE ve Infigen Energy tarafından geliştirilen 113,2 MW gücündeki Bodangora Rüzgar Santrali’nde bulunan 3,43 MW’lık rüzgar türbinlerinde devreye alınacak. LM Wind Power kanatlarıyla donatılan GE türbinleri, New South Wales’teki yoğun rüzgarların enerjisini toplamak amacıyla kuruldu.

GE Yenilenebilir Enerji Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Dr. Manar Al Moneef, “Bu kanatların üretilmesi ve ihraç edilmesi, Türkiye’deki yenilenebilir enerji sektörünün büyümesi için önemli bir kilometre taşıdır. Böylesine kısa bir sürede bu tür bir başarıya imza atabilmek, iş ortaklarımızın ve yerel çalışan kadromuzun gösterdiği bağlılığın bir kanıtıdır. Bu başarı aynı zamanda Türkiye’de yenilebilir enerjiye giderek daha çok önem verildiğine ilişkin güçlü bir anlayış olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

2017 yılı Temmuz ayında faaliyete giren ve 370’in üzerinde çalışanı bulunan Bergama fabrikası, hızla büyüyen Türk rüzgar endüstrisinin gereksinimlerini karşılamayı ve Türkiye dışındaki rüzgar türbinleri için rotor kanatları sağlamayı amaçlıyor. 2010 yılından bu yana her yıl yeni rüzgar türbinlerinin faaliyete geçtiği Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 20 GW hedefiyle sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

LM Wind Power’ın Bergama fabrikasından Avustralya’ya yapılan ihracatlar, Türkiye’deki ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesinde kritik bir rol oynuyor. 2017 yılında Avustralya’ya 538 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye, bu yıl LM Wind Power’ın Bergama tesisinde gerçekleştirilecek olan ihracatların katkısıyla, bu rakamı daha da yukarı taşıyacak.

Bergama tesisi, LM Wind Power’ın geçen yılın başında GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasından bu yana şirketin ilk yeni kanat üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Türkiye için verilen 50 milyon dolar değerindeki taahhüdün bir göstergesi olan tesis, üretim operasyonlarından teknik mühendisliğe, hizmetlere, yönetime ve ek desteğe kadar uzanan konularında uzman 450 kişiye nitelikli iş alanı yaratacak. Fabrika, Türkiye’de hızla büyüyen rüzgar endüstrisinin gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacak.

GE Hakkında

Bir Dijital Endüstriyel Şirket olan GE (NYSE: GE), yazılımla tanımlı makineleri ve birbiriyle bağlantılı, hızlı ve öngörülü çözümleri ile sektörde dönüşüm yaratıyor. GE, her şirketin aynı teknolojiyi, pazarı, yapıyı ve zekayı paylaştığı ve bunlara erişim sağladığı GE Store adlı küresel bir bilgi alışverişi ortamı kapsamında çalışıyor. GE’deki her icat, bulunduğumuz endüstriyel sektörlerde inovasyonu ve uygulamaları daha ileri taşıyor. GE; bünyesindeki insanlar, hizmetler, teknoloji ve ölçek ile endüstrinin dilini konuşarak müşteriler için daha iyi sonuçlar üretiyor.

GE Yenilebilir Enerji Hakkında

GE Yenilenebilir Enerji, yenilenebilir enerji endüstrisinin en geniş kapsamlı ürün ve hizmet portföylerini biraraya getiren 10 milyar dolarlık bir startup’tır. Hem karada (onshore) hem de açık denizde (offshore) rüzgâr ve hidro’nun yanı sıra konsantre güneş enerjisi ve kısa süre önce de, türbin kanatları gibi yenilikçi teknolojileri birleştiren GE Yenilenebilir Enerji dünyanın daha iyi ve daha temiz bir işleyişe sahip olması için global çapta 400 gigawatt kapasitenin üzerinde kurulum gerçekleştirdi. 55’i aşkın ülkede 22 binin üzerinde çalışanı olan GE Yenilenebilir Enerji dünyanın ilk dijital endüstri şirketinin kaynakları tarafından destekleniyor. Amacımız uygun maliyetli, güvenilir ve sürdürülebilir enerji söz konusu olduğunda hiç kimsenin seçim yapmak zorunda olmadığını dünyanın geri kalanına göstermektir.

LM Wind Power Hakkında

LM Wind Power, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Hindistan, Polonya, İspanya ve ABD’de bulunan kanat fabrikalarıyla, rüzgar türbinleri için rotor kanadı tasarlayan ve üreten öncü bir kuruluştur. Şirket, 1978 yılından beri 84 GW’ı aşkın kurulu güce ve dünya çapında 166 milyon tonun üzerinde CO2 tasarrufuna eşdeğer 195 binden fazla kanat üretmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir