30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GE Türbinleri ile Almanya’da İsminden Söz Ettirmeye Devam Ediyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – GE, Borkum adasının kumlu plajlarına yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan, Almanya’nın en büyük denizüstü (offshore) rüzgar çiftliklerinden biri olan Merkur’a güç vermeye hazırlanıyor.

GE, Borkum adasının kumlu plajlarına yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan, Almanya’nın en büyük denizüstü (offshore) rüzgar çiftliklerinden biri olan Merkur’a güç vermeye hazırlanıyor. GE, çapı 150 metre olan ve 6 megawatt üretme kapasitesindeki rotorlara sahip türbinlerinin montajını geçtiğimiz Cuma günü tamamladı.

Merkur tesisi yılda 1.750 GWh elektrik üretecek…

400 megavatlık Merkur devreye alındığında, yılda 1.750 GWh üretecek. Bu miktar Almanya’daki 500.000 Alman evin ihtiyacını karşılabileyecek bir miktar.

GE, AR-GE faaliyetlerini sürdürerek rekor kırmaya hazırlanıyor…

GE Yenilenebilir Enerji, son olarak GE Haliade 150-6MW adlı türbini tasarlayarak üretimini gerçekleştirdiler. Türbinlerde kullanılan bıçaklar ise , İspanya’nın Castellon şehrinde yer alan başka bir GE şirketi olan Castellon Power’ da üretiliyor. GE Haliade 150-6MW türbinlerinden beşi, Amerika’nın Rhode Island’daki Block Island yakınlarındaki ilk denizüstü rüzgar çiftliğinde çalışıyor.

Son türbinleri GE Haliade 150-6MW kendi başına devasa iken, GE ve LM Wind Power mühendisleri bir sonraki tasarım üzerinde çalışıyorlar. Üzerinde çalıştıkları GE Haliade-X 12MW üretime geçtiğinde, Dünya’nın en büyük ve en güçlü rüzgar türbini olacağı öngörülüyor. Bu yeni türbinler ile sadece 12 megavatlık bir türbinden Avrupa’da yer alan 16.000 evin elektrik ihtiyacı karşılanabilmiş olacak. Edinilen bilgilere göre, GE Halide-X’in rotoru, 160 feet (50 metre) kadar sularda çalışacak şekilde inşa edilebilecek. Genişliği ise, iki futbol sahasından daha uzun bir mesafe olan 220 metre olacak. Bu ebatlar ise rekor olmaya aday…

Almanya denizüstü rüzgar santralleri kurmaya hız kesmeden devam edecek…

Almanya, yenilenebilir kaynaklardan 2030’a kadar tüm elektriğin yüzde 65’ini üretmeyi hedefliyor ve denizüstü (off shore) rüzgar çiftliklerini bu geçişin bir parçası olmasını planlıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.