30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GE Predix Uygulaması İle 400.000 Euro Tasarruf Elde Etmeyi Planlıyor

İSTANBUL (Enerji Portali) – GE’nin Belfort tesisinde enerji verimliliği sağlamak için önümüzdeki aylarda GE mühendisleri 130 sayaç daha kuracaklar. Ayrıca daha ayrıntılı bir enerji tüketim raporu alabilmek için mevcut su ve gaz sayaçlarından da veriler toplanacak. Daha sonra, toplanan veriler Predix uygulamaları üzerinde işlenecek.

Elde edilen bilgilere göre; yeni eklenen sayaçlar her 15 dakikada bir elde ettikleri verileri buluta yükleyecek. Sayaçlardan gelen verilerin çoğalması, ekibin verimliliği daha net analiz etmelerine yardımcı olacak. Bu sayede belirli bir yerdeki aydınlatmanın veya havalandırmanın verimliliğini veya verimsizliğini görüp buna göre önlemler alabilecekler.

Predix uygulamaları ile GE, ekibin topladığı verileri analiz ederek tesisin endüstriyel süreçlerini daha verimli hale getiren içgörüler elde etmeyi hedefliyor. Örneğin, Predix üzerinde inşa edilen uygulamalar, işçilerin yeni türbinleri test ederken enerji tüketiminin ne kadar arttığını görülerek toptan elektrik fiyatlarının daha ucuz olduğu tarihlerde veya şebekenin yoğun olmayan saatlerinde planlanması yapılabilecek.

GE, bu uygulama ile 5 yıl içerisinde enerji tüketimini mevcut seviyenin %13 altına indirmeyi planlıyor. Bu miktar, 2023 yılına kadar yılda 400.000 euro tasarruf sağlayacak. Yıllık elektrik faturası 3.600.000 euro olan bir tesis için bu ciddi bir tasarruf miktarı olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.