30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji
teksan

teksan

GE Küçük Boyda Ürettiği Türbin ile 10.000 Evin Enerji İhtiyacını Karşılayabilecek

General Electric şirketi tarafından üretilen ve yalnızca ufak bir masa ebadındaki bir türbin, tam 10.000 evin ihtiyacını karşılayacak miktarda enerji üretmeyi başarıyor.
Dünyanın en büyük dördüncü şirketi olan General Electric’in araştırma ekiplerinin ürettiği bir türbin, ufak boyutlarına rağmen ürettiği inanılmaz miktardaki enerjiyle harika bir performans sunuyor.
Türbinin bu avantajının arka planındaki neden ise güç kaynağı olan süperkritik karbon dioksitin son derece yüksek bir basınç altında ve 700 dereceye varan sıcaklıktaki hali. Bu haldeki karbon dioksit türbinden geçtikten sonra, tekrar soğutuluyor ve basıncı ayarlandıktan sonra yeni bir döngü başlatıyor.
Türbinin küçük boyutlu olması ve hızlıca kapatılıp açılabilmesi, kendisini çok kullanışlı bir hale getiriyor. Aynı miktarda enerji üreten buhar türbinlerinden 10 kat daha küçük olan bu türbin, ısı enerjisini elektriğe çevirme konusunda %50’e verime ulaşma potansiyeline de sahip. Normalde buhar temelli sistemler, %40’larda bir verime sahip.
Şimdilik üretim kapasitesi 10 megawatts olan türbinin, 33 megawatts seviyesine kadar çıkarılması bekleniyor. starhaber

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir