30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GE, Devasa Rüzgar Türbinine 400 Milyon Dolar Yatıracak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyanın en büyük deniz tipi rüzgar türbini Haliade-X, faaliyete geçtiğinde aynı zamanda dünyanın en verimli rüzgar türbini olacak. GE, Haliade-X’in geliştirilmesi ve dağıtılması için gelecek 5 yıl içerisinde 400 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Enerjide yaşanan döünşüm sürecinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler büyük bir rekabet içerisine girdi. Ülkeler, fosil yakıtlara bağımlılığı sona erdirmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyorlar.

Rüzgar, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla yatırım alanların başında geliyor.

Haliade-X’, 260 metre boyu, 220 metrelik rotoru, 107 metrelik kanatları ve 12 MW elektrik üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük deniz tipi rüzgâr türbini unvanının sahibi. Kanatları dönmeye başladığında aynı zamanda dünyanın en verimli rüzgar türbini de olacak Haliade-X, tam yüzde 63 kapasite faktörüne sahip.

12 MW üretim kapasitesine sahip bu okyanus devi, aynı zamanda şu anda piyasada olan rüzgâr türbinlerine göre %45 daha fazla yıllık enerji üretimi sağlayacak ve bir önceki model olan Haliade 150-6MW ‘ya göre iki kat daha fazla üretim yapacak. Yalnızca 1 tane Haliade-X, Alman Kuzey Denizi’ndeki sıradan bir gündeki rüzgâr koşullarında 16.000 haneye yetecek kadar temiz enerji üretebiliyor. 750 MW kapasiteye sahip bir rüzgâr çiftliği ise 1 milyon evi aydınlatmaya yetecek.

Açık deniz rüzgâr türbinlerinin sayısı giderek artıyor. Önümüzdeki 20 yılda ise günümüzdeki 14 GW kurulum kapasitesinin 100 GW’ın üzerine çıkması bekleniyor. GE, pazardaki bu büyümeyi göz önüne alarak Haliade-X’in geliştirilmesi ve dağıtılması için önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında 400 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.