30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gazprom’un Ukrayna’ya Gaz Vermeyeceğini Duyurması Üzerine Okullar Tatil Oldu

Rus Gaz Devi Gazprom’un Ukrayna’ya gaz vermeyeceğini duyurması ile Ukrayna Enerji tasarrufu için harekete geçti. Ukrayna’da enerji tasarrufu için okullar 6 Mart’a kadar tatil olacağı belirtildi.

Ukraynanın Enerji Konusunda Bağımlılığı Okulları tatil ettirdi. Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı İgor Nasalik, Gazprom’un Ukrayna’ya gaz vermeyeceğini açıklaması doğrultusunda, enerji tasarrufu için Eğitim öğretim kurumlarının 6 Mart’a kadar tatil edilmesi kararını duyurdu

İgor Nasalik, Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğrultusunda, 1 Mart’taki kriz toplantısında belirlenen ulusal eylem planı gereği, enerji tasarrufu uygulamasının hayata geçirildiğini açıkladı.

Enerji Tasarrufu uygulaması doğrultusunda günlük 15-20 milyon metreküp doğalgaz tasarrufu sağlamayı hedefliyorlar. Bakan İgor Nasalik, “Karar gereği, bugünden başlayarak anaokulları, ilk ve ortaöğretim kurumları ve üniversitelerde 6 Mart’a kadar eğitim tamamen durduruldu” dedi.

Merkezi Stockholm’de yer alan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Gazprom’un Ukrayna’ya doğalgaz aktarımı ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmederek, Rus şirketinin Naftogaz’a 2,56 milyar dolar tazminat ödemesini karar vermişti. Bu doğrultuda Rus enerji şirketi Gazprom ise Ukrayna’ya doğalgaz akışını başlatmayacağını duyurmuştu.trthaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir