30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gazprom, Orta Asya’daki Yatırımlarını Artırıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Rusya’nın enerji devi Gazprom, Orta Asya’da daha fazla rol oynamaya başlamak için harekete geçti.

2008 krizinden bu yana Gazprom, son zamanlarda Orta Asya’dan ciddi oranlarda gaz ithalat etmeye başladı. Bunun nedenlerinin biri ise Avrupa’nın gaz talebinin artması olduğu ifade ediliyor.

Gazprom’un yıllık raporuna göre, şirket 2018’de Avrupalı ​​müşterilere yeniden ihracat yapmak için Kazakistan’dan 12,3 milyar metreküp (bcm) doğal gaz, Özbekistan’dan ise 3,8 milyar metreküp doğal gaz ithal etti.

2018’de Özbekistan’dan Güney Kazakistan’a tedarik etmek üzere 2.9 bcm, Özbekistan’dan Kırgızistan’a tedarik için 0.3 bcm gaz alımı gerçekleşti.

Gazprom, yalnızca Orta Asya gazını Rusya’ya ithal etmek ve yerel olarak gaz dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda bölgeye Rus gazı da ihraç ediyor. Gaz sahalarının konumu ve Sovyetler Birliği’nden miras kalan altyapısı nedeniyle, Kazakistan ülkenin bazı bölgelerine tedarik etmek için Rus gazı satın alıyor. Genel olarak, Rusya 2018’de Kazakistan’a 6,2 bcm gaz ihraç etti.

Nisan 2019’da, Gazprom üç yıllık bir aradan sonra Türkmenistan’dan doğal gaz ithalatına devam etti ve 1 Temmuz 2019’a kadar 1,2 bcm gaz satın aldı.

BP’ye göre, Özbekistan’da doğal gaz üretimi son on yılda, 2008’de zirve yaptığı yılda 56 bcm’den 2018’de 48.7 bcm’ye gerilerken, iç tüketim 40 bcm’de nispeten sabit kalmıştır.

Gazprom’un ülkeden yapılan genel gaz alımları da 2008’de 15 bcm’lik zirveden 2018’de 6-7 bcm’e geriledi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.