30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Projesi İle Ödül Kazandı

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Dostu Kamu Binası Dönüşüm Projesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti Dallas kentinde düzenlenen 4’üncü Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nda ödüle layık görüldü.

İlk kez 2010 yılında Ankara’nın ev sahipliğinde organize edilen Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumunun dördüncüsü Amerika Birleşik Devletleri’nde, 18-20 Temmuz 2019’da Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Texas Tech Üniversitesi’yle Texas A&M Commerce Üniversitesi işbirliğinde, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Derneği’nin desteğinde gerçekleştirildi.

Sempozyumda; sürdürülebilir yapı tasarımı, sürdürülebilir yapı malzemeleri, sürdürülebilir kentsel tasarım, mühendislik bilimlerinde sürdürülebilirlik ve çevre politikaları ve uygulamaları olmak üzere 5 temel konu ele alındı.

Sempozyum çerçevesinde bu yıl ilk kez düzenlenen “ISBS2019 Sürdürülebilirlik Ödülü-En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”’nda çok sayıda proje dereceye girmek için yarıştı. Yarışma sonunda; akademisyenlerden ve kent uzmanlarından oluşan yarışma jürisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Dostu Kamu Binası Dönüşüm Projesi’ni, sürdürülebilir tesis yönetimi kategorisinde birinci seçti. Yarışmanın ödülleri, 19 Temmuz 2019 tarihinde ABD’de gerçekleştirilecek sempozyum galasıyla sahiplerini bulacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Dostu Kamu Binası Dönüşüm Projesi Hakkında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı Yenilenebilir Enerji Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Çevre Dostu Kamu Binası Dönüşüm Projesi; kamu kuruluşlarında enerji verimliliği, ofis konforu, sağlıklı çalışma konforu gibi değerlerden ödün verilmeden enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmaları kapsıyor.

Gaziantep Belediyesi Hizmet Binası’nın enerji etütleri çerçevesinde enerji tasarrufu potansiyeli belirlendi, enerji tüketiminin ve maliyetlerinin azaltılması için enerji verimliliğinin artırılmasına dönük alınabilecek önlemler sunuldu. Etüt sonucunda ortaya çıkan verimlilik artırıcı projeler, yönetim tarafından önceliklendirilerek uygulamaya alındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, bu çalışmalar sonunda İngiliz Yeşil Bina Sertifikası olan BREEAM sertifikasyon sisteminde mükemmel seviyede sertifika almaya da hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.