30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gazi-9 RES İçin Anlaşma Sağlandı!

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Sanko Enerji, 51 MW’lık Gazi 9 Rüzgâr Enerji Santrali için GE’nin Cypress rüzgar türbinlerini kullanacağını duyurdu.

Sanko Enerji ile GE Yenilenebilir Enerji arasında 51 MW’lık Gazi 9 Rüzgar Enerji Santrali kurulumu için 10 yıl süreli Tam Hizmet Anlaşması yapıldı.

Gazi-9 RES’in yıllık üretimi yaklaşık 230 milyon kWh olacak…

Sanko Enerji’nin konuya ilişkin açıklamasında Gazi-9 RES projesi için toplam 65 milyon USD yatırım yapılacağı belirtildi. 51MW kurulu güce sahip olan Gazi-9 RES’in yıllık üretimi yaklaşık 230 milyon kWh olacak, 100 bin evin enerji ihtiyacı karşılanacak ve 134 bin ton karbon salımı engellenecek.

Çanakkale’de bulunan 51 MW kapasiteli rüzgâr enerji santrali, Türkiye’deki 100.000 eve yetecek güçte yenilenebilir enerji üreterek, ülkenin yenilenebilir enerji hedeflerinin desteklenmesinde önemli bir rol üstlenecek. 2019 yılının dördüncü çeyreğinde inşaata başlaması planlanan santralin 2020 yılının Ekim ayında ticari operasyona başlaması hedefleniyor.

Sanko Enerji, yenilenebilir enerjide 900 MW kurulu gücü hedefliyor…

Bu anlaşmayla birlikte, Sanko Enerji tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan mevcut 725 MW’lık kurulu gücünü 2020 yılı sonuna kadar 900 MW’a çıkarma hedefine bir adım daha yaklaşmış olacak.

Rüzgar türbini ekipmanları Türkiye’de üretilecek…

GE Yenilenebilir Enerji tarafından Cypress rüzgar türbinleri hakkında şu bilgiler verildi:

GE Yenilenebilir Enerji tarafından geçen yıl duyurulan Cypress, günümüzde operasyon halinde olan en güçlü rüzgâr türbini olma özelliğini taşıyor. Cypress; Yıllık Enerji Üretiminde (AEP) kayda değer iyileştirmeler, hizmet elverişliliğinde yüksek verimlilik, iyileştirilmiş lojistik özellikleri ve konumlandırma potansiyeli, dolayısıyla da müşteriler için daha fazla değer sağlıyor. İki parçalı kanat tasarımı, kanatların daha yüksek boyutlarda üretilmesine olanak tanıyarak, lojistik özellikleri maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak şekilde iyileştiriyor ve daha önceden erişilmez durumda olan yerlerde daha fazla konumlandırma seçeneği sunuyor.

GE Yenilenebilir Enerji, anlaşma kapsamında rüzgar türbini kanatlarının üretimini LM Wind Power’ın İzmir’de bulunan Bergama tesislerinde, yerel olarak gerçekleştirecek. Türbine ait olacak kuleler de Türkiye’de üretilecek.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.