30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Garanti’den 10 milyon dolarlık Türkiye’nin İlk “Yeşil Kredisi”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Garanti Bankası, Zorlu Enerji’ye 10 milyon dolar “Yeşil Kredi” ile faiz indirimi sağlayarak, vade süresince şirketin sürdürülebilirlik performansının da iyileştirilmesi teşvik edilecek.

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji’nin işletme sermayesi ihtiyaçlarına toplam 10 milyon dolarlık kredi kullandırıldığı bildirildi.

“Yeşil Kredi” ile faiz indirimi sağlanarak vade süresince şirketin sürdürülebilirlik performansının da iyileştirmesi teşvik edileceği bildirilen açıklamada, şirketin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanındaki performansı, uluslararası sürdürülebilirlik değerlendirme ajansı “Vigeo-Eiris” tarafından düzenli aralıklarla puanlandırılacağı kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda ortaya çıkacak puana göre Zorlu Enerji’nin kredi faizi her yıl yeniden değerlendirileceği belirtilerek, şirketin baz puana göre daha düşük performans göstermesi durumunda, kredi faizi artırılırken daha iyi performans gösterdiği durumda faizin düşeceği bildirildi.

Bu yaklaşımla yeşil krediyi kullanan firmaların başlangıçtaki sürdürülebilirlik performansını koruması ya da artırması hedefleniyor.

– “Yeşil Kredi’ye ilgi artacak”

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, gelişmekte olan piyasaların ilk sosyal bono ihracından sonra, Türkiye’nin ilk Yeşil Kredi’si ile sürdürülebilir finansman konusunda sektörde yine öncü bir rol üstlendiklerini kaydetti.

Bu sayede Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomiye geçişine ve şirketlerin bu alandaki performanslarını iyileştirmesine destek olacaklarını ifade eden Edin, ilk defa bir şirkete işletme kredisi olarak verilen Yeşil Kredi’yi yurt dışından bir fon kullanmadan kendi kaynaklarıyla sağladıklarını belirtti.

Edin, Uluslararası bir sürdürülebilirlik değerlendirme ajansı tarafından şirketin sürdürülebilirlik performansının puanlanacağını ve faiz oranını bu puana endeksleyeceklerini aktararak, “Bu kapsamda ülkemizde sürdürülebilirlik alanında iyi performans gösteren şirketlerin Yeşil Kredi’ye ilgi göstereceğine ve mevcut kredisini yeşil kredi yapısına çevireceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.