30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GAPYENEV, Enerji Çalışmalarına Gelişerek Devam Ediyor!

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Harrran Üniversitesi, çeşitli kurum ve firmaların desteği ile GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi, çalışmalarıyla Türkiye’nin önde Ar-Ge merkezlerinden biri oldu.

Türkiye’nin ilk LEED Yeşil Bina Sertifikalı Ar-Ge Merkezi olan GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi (GAPYENEV), yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında bilimin gücü ve son teknoloji ekipmanları ile Türkiye’nin gücüne güç katıyor.

GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkez içerisinde bazıları faaliyete geçen bazıları da kurulum aşamasında toplam 8 adet laboratuvar bulunuyor. Bu laboratuvarların isimleri şöyle; Güneş Enerjisi Teknolojileri Test ve Sertifikasyon Laboratuvarı, Biyokütle Laboratuvarı, Güneş Hücresi Teknolojileri Laboratuvarı, Fotovoltaik Sistemler ve Güç Elektroniği Laboratuvarı, Uygulamalı Mühendislik Laboratuvarı, Enerji Verimliliği Laboratuvarı, Dijital Tasarım ve İnovasyon Laboratuvarı ve Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı.

Bazı laboratuvarların amaçları ve verdiği hizmetler ise şu şekilde:

Güneş Enerjisi Teknolojileri Test ve Sertifikasyon Laboratuvarı: Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Harran Üniversitesi’nin sağlamış olduğu finansman ile GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi bünyesinde Güneş Enerjisi Teknolojileri Test ve Sertifikasyon Laboratuvarı kurulmuş, yakın zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenerek, 17.11.2017 tarihinde akredite edilmiştir. Güneş Enerjisi Teknolojileri Laboratuvarımız; TS EN ISO 9806 Standardına uygun tragic heroine examples bir şekilde Termal Güneş kolektörlerine ait her türlü Mekanik, Isıl ve tüm performans testlerini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda TS EN ISO 17025 “Deney Ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardını sağlayan laboratuvar Kalite Yönetim Sistemine sahiptir. Bu kapsamda bölgemizde ve Harran Üniversitesi bünyesinde TURKAK tarafından akredite olan ilk laboratuvardır.

Biyokütle Laboratuvarı: Biyokütle Laboratuvarı, 300 m2 alanda 4 bölmeli olarak tasarlanmıştır. Laboratuvar, Türkiye’de ve GAP Bölgesinde bol bulunan, birim maliyeti düşük ve en önemlisi biyoenerji potansiyeli yüksek biyokütlelerden enerji elde edilmesini amaçlamaktadır.

Güneş Hücresi Teknolojileri Laboratuvarı: Araştırma grubunun en önemli hedefi güneş hücreleri için alternatif malzemelerin araştırılması ve yeni yöntemlerin literatüre kazandırılmasıdır. İnce filmlerin üretilmesi, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle sağlanmaktadır, laboratuvarda bu yöntemler mevcuttur.

Fotovoltaik Sistemler ve Güç Elektroniği Laboratuvarı: 300 m2 alanda 4 bölmeli olarak tasarlanan Laboratuvarda genel olarak; Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrallerinde kullanılan Fotovoltaik Paneller,  İnvertörler ve diğer elektriksel komponentlerin testleri ve Güneş Enerjisi Santrallerinde ve Elektrik Şebekesi tarafında oluşan elektriksel etkilerin incelenmesi amaçlı laboratuvar alt yapısı oluşturulmak amaçlanmaktadır.

Ar-Ge Merkezi ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim kanallarından ilgili kişilere ulaşabilirsiniz:

Web: gapyenev.harran.edu.tr
Telefon: 0-414-318 3000 / 1657 – 1647
E- Posta: gapyenev@harran.edu.tr
Adres: Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü GAPYENEV Binası ŞANLIURFA/TÜRKİYE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.