30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


FV Panellerin Teorik Verimi Yüzde 33’ü Geçti

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Amsterdam Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, perovskitlerin “etkin taşıyıcı çoğalması” özelliğine sahip olduklarını ve tek katman için verimlilik limitini % 33’ten % 44’e kadar çıkarttıklarını bildirdiler.

Dr. Chris de Weerd  ile Dr. Leyre Gomez, üç bağımsız deneysel metot kullanarak güneş panellerinde perovskit ile daha yüksek verim elde ettiklerini açıkladılar.

Bu araştırma ile tek katmanlı silikon bazlı güneş pilleri için yaklaşık % 33 olan Shockley-Queisser verimlilik limiti, Gomez-Weerd çalışmaları ile tek bir perovskit güneş pili tabakası için% 44’lük limite çıkarılmıştır. Deneysel çalışmada, aynı invertör veya sistem dengesi olmaksızın aynı modül malzemesi, aynı nakliye, aynı mühendislik ve işçilik ile 300-400 Watt’lık güneş panelinin benzer maliyetlerle %33’lük verimle elektrik üretebildiği gözlemlenmiştir.

De Weerd, “Şimdiye kadar perovskit için taşıyıcı çoğalması gözlemlenmemiştir. Perovskitelerin çok verimli fotodedektörlerde ve hatta gelecekte güneş hücresi üretmek için kullanılabileceğini göstermektedir.” diye açıkladı.

Güneş panelinde kullanılan standart malzemelerde, bir kerede sadece bir “değerlik elektronu” bırakılır. Ancak, perovskit gibi malzemelerde fazla enerji ek bir valans elektronunu harekete geçirebiliyor ve bu ikinci elektron aynı fotondan elektrik üretebilmesini sağlıyor. Bu da, aynı güneş ışığından daha fazla elektrik üretebilmeye olanak veriyor.

Perovskitnin avantajlardan bir diğeri, daha kolay üretim nedeniyle cazip fiyatlı olmasıdır. Bununla birlikte, perovskit ürünlerinin “taşıyıcı çarpması” adı verilen bir özellik ile daha verimli hale gelebileceği gündemde olan bir konuydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.