30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fronius, Avusturya’nın İlk Yeşil Hidrojen Depolama Tesisini Açıyor

AVUSTURYA (Enerji Portalı)- Fronius Solar Energy, Avusturya’nın ilk yeşil hidrojen depolama tesisini Wels Thalheim’de açtı. Burada güneş enerjisi yardımıyla temiz hidrojen üretiliyor. Üretilen bu hidrojen, yakıt hücreli araçların çalıştırılması için kullanılıyor.

Firmanın geliştirme merkezinde gerçekleştirilen pilot proje, Mayıs ayından beri deneme aşamasında çalıştırılıyor. Projede elektrolit yardımıyla üretim fazlası olan güneş enerjisinden hidrojen üretiliyor ve elde edilen bu hidrojen, şirket içi yakıt hücreli araçlar için kullanılıyor veya tekrar elektrik akımı ve suya dönüştürülmek üzere depolanıyor. Bunun için elektrolit tesisler ve sabit yakıt hücreleri gibi bileşenleri Fronius kendi geliştiriyor.

Tesis, Ekim ayının ortasında gerçekleşecek resmi açılıştan sonra normal çalışma aşamasına geçecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Fronius International GmbH’da Solar Energy Bölümü Müdürü Martin Hackl:

SOLH2UB güneş enerjisi için merkezi bir düğüm noktasıdır. Elektrik, mobilite ve ısıtma sektörlerinin yenilikçi bir şekilde birleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Hidrojen; geleceğin enerji sağlayıcılarından biri olma potansiyeline sahip olduğundan, enerji dönüşümünü önemli ölçüde ilerleteceğinden eminiz” dedi.

“Güneş Enerjisinden Yeşil Hidrojen”

Business Development Hydrogen Solutions’dan Thomas Rührlinger ise,“SOLH2UB sayesinde ilk kez güneş enerjisinden gerçek anlamıyla yeşil hidrojen kazanılabilmiştir ve bu tam olarak ihtiyaç duyulan yerde gerçekleşmiştir” dedi.

Bu gelişim şirketlere, işletmelere ve belediyelere çok sayıda avantaj sağlıyor. Hidrojen sorunsuzca depolanabiliyor ve yakıt hücreli araçların çalıştırılması için yerinde kullanılabiliyor veya ihtiyaca göre sabit bir yakıt hücresiyle tekrar elektriğe dönüştürülebiliyor. Hem hidrojen üretiminde hem de elektriğe geri dönüştürülme işleminde elde edilen sıcaklık, doğrudan yerinde kullanılabiliyor. Bir diğer avantaj ise elektrik genel olarak üretildiği yerde kullanıldığından dolayı elektrik şebekelerinin yükü azaltılıyor.

Kaynak: Yeni Enerji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.