Güneş Enerji Sektörü Türkiye’de hızla gelişiyor. Friday Enerji Yurtdışındaki sektör tecrübesini Türkiye’ye getirerek yeni yatırımlar yapıyor. Friday Enerji Tuzla’da kurduğu fabrika’da Panel üretimin yanı sıra sene sonuna doğru Solar Sektörü için Hücre’de üretecek.

Friday Enerji Yönetim Kurulu üyesi Hakan BALCI, SOLAREX İstanbul 2018’de Yatırımları ve gelecek hedefleri hakkında bilgi verdi. Balcı; İstanbul Tuzla’da yeni kurdukları fabrikada kapasitesinin 160 Megavat olduğunu belirtti. Bu fabrikada hem standart modül üretileceğini hem de cam ve çift yüzeyli hücreler üretileceğini söyledi. Ayrıca hedeflerinin yıl sonunda doğru 120 megavat kapasiteli “Hücre” üretimine Türkiye’de başlayacaklarının da müjdesini verdi. Makinelerin siparişlerinin çoktan verildiğini ifade eden Balcı, altyapı ve kimyasalların hazırlandığını sene sonunda bu tesisinde devreye alınacağını belirtti.

Kanalıma Abone Olun!

Sektördeki tecrübelerine de değinen balcı Malezya, İsveç, İsviçre, İtalya ve bir çok ülkede yüzlerce megavat’lık iş yaptıklarını vurguladı. Geleceğin teknolojilerine hazır olduklarını ve özelikle konut veya sanayi çatılarında yüksek verimli ürünler kullanılmasını önemine değinen Balcı Yurt dışındaki Yatırımlarını Türkiye’ye kaydırdıklarından bahsetti. Mevcutta Litvanya’da yer alan Fabrikalarındaki “ingot” ve “wafer” üretimlerinin de ilerdeki dönemlerde Türkiye’de üretilmesi için planlar yaptıklarını belirtti.