30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fransa’nın Nükleer Yakıtlı Yeni Denizaltısı: Suffren

FRANSA (Enerji Portalı) – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, nükleer enerji ile çalışan Barracuda sınıfı yeni denizaltı Suffren’i tanıttı.

Fransız lider Emmanuel Macron, Fransız ordusunun nükleer enerjili 6 yeni denizaltısının ilki Suffren’i geçtiğimiz Cuma günü Cherbourg kentinde yapılan törenle kamuoyuna açıkladı. Macron, törende yeni denizaltıyı “Fransa’nın bağımsızlığı”na vurgu yaparak tanıttı.

Suffren’in özelliği performansının eski denizaltılara göre daha iyi, daha sessiz ve daha çevre dostu olması. Fransa, Barracuda denizaltılarının en az 2060’a kadar hizmet vermesini planlıyor.

Fransa’nın 9 milyar euroluk gizli denizaltı programı kapsamında, Naval Grup tarafından üretilen Barracuda sınıfı yeni denizaltının gelecek yıllarda ülkenin deniz varlığını korumada kilit rol oynayacağı düşünülüyor.

Hükümet, savunma alanında faaliyet gösteren Thales şirketinin yüzde 35’lik hisselerine sahip olduğu Naval Grup’tan 5 bin tonluk 6 adet denizaltı siparişi vermişti.

Fransız donanması, denemelerin yapılması için Suffren’in 2020’de teslim edilmesini bekliyor. Yeni Barracuda sınıfı denizaltılar gelecek yıllarda Fransa’nın eski Ruby sınıfı denizaltılarının yerini alacak.

Bastille Günü’nde ordu ön planda tutuldu…

Fransız Devrimi’nin ilk adımı olarak görülen 14 Temmuz Bastille Günü’nde de ülkenin savunma sistemlerinin gösterişli bir şekilde sergilenmesi dikkat çekti. Meydanda havalanan bir flyboard ise en çok ilgi gören donanım oldu.

Kanalıma Abone Olun!

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.