30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fransa Vatandaşlarına 100 Euro Enerji Fatura Yardımı Veriyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Fransa Başbakanı Jean Castex, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışlar nedeniyle aylık net geliri 2 bin euronun altında olanlara 100 euro yardım yapacaklarını ve doğal gaz kullanım bedellerini gelecek yıl sabitleyeceklerini açıkladı.

Fransa’da son aylarda akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarında görülen önemli artış nedeniyle düşük gelirli vatandaşlara yapılacak 100 euro tutarındaki ilave yardım bugünden itibaren gönderilmeye başlandı.

Hükümet, ülke genelinde düşük gelirli 5,8 milyon haneye 100 euro tutarındaki yardım çeklerinin pazartesi gününden itibaren gönderilmeye başlandığını ve çeklerinin tamamının 22 Aralık tarihine kadar vatandaşların eline ulaşacağını duyurdu.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarında görülen rekor artışlarla motorinin litresi 1,56 euroya, benzinin litresi ise 1,63 euroya çıkmıştı.

Ülkede doğal gaz ücretlerine de 1 Temmuz’da yüzde 10, 1 Ağustos’ta yüzde 5,3, 1 Eylül’de yüzde 8,7 ve 1 Ekim’de yüzde 12,6 zam yapılmıştı.. Bu ilave yardımın devlete maliyetinin 3,8 milyar euro olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.