30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fotovoltaik Modüllerinde “Gözetim Belgesi’nin” Kaldırılmasının Zamanı Geldi ve Hatta Geçti – Hasan Yiğit

Köşe Yazısı – Hasan Yiğit

Son tüketicileri mağdur eden ve yurtdışı menşeli fotovoltaik modülleri tercih etmelerini zorlayan 12 Mayıs 2017 tarihinde 30064 sayılı resmi gazetede yayımlanan ve 12 Haziran 2017’de uygulamaya giren “İthalata Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No 2017/3)” in kaldırılmasının zamanı geldi ve hatta geçti diyebiliriz.

Diğer  bir adı “Gözetim Belgesi” olarak anılan bu tebliğ Türk fotovoltaik modül üreticilerini hareketlendirmek için yapılmıştı. O tarihlerde modül üreticilerimizi korumak için bu tebliğ doğru olabilir. Fakat, bu tarihten bugünlere kadar Türk modül üreticilerin çoğunda bir gelişme görülmedi ve bazıları hariç Ar-Ge çalışmalarına önem verilmedi. Sonunda gözetim belgesi yürürlükte olduğu halde yalnız birkaç Türk fotovoltaik modül üreticisi ayakta kalmaya başardı. 

Ayrıca, bazı yurtdışı menşeli şirketler bir türlü bu uygulamayı delmeyi başarmışlardır. Bununla birlikte, Gözetim Belgesi bir tür KDV olması nedeni ile yüksek KDV alacaklı olan üçüncü bir şirket üzerine işlem yapmaktalar.

Hükümet tarafından son günlerde gıdada fahiş fiyatlarına dur demek için yapılan çalışmaların fotovoltaik modül üreticiler tarafına da uygulanması lazımdır. Türkiye’deki fotovoltaik pazarına bakıldığında, küresel pazardaki fiyatlar ile Türkiye’deki üreticilerin belirlediği fiyatlar arasında büyük bir fiyat farkı olduğu görülüyor.

Gözetim Belgesi ile son tüketiciye bir iyilik yapılmamıştır ve kaliteli yabancı menşeli fotovoltaik modülleri seçebilme hakkı ellerinden alınmıştır. Bu gelişmeler, Gözetim Belgesi’nin sektöre çok faydalı olmadığını göstermektedir.

Avrupa Birliği de 2013 yıllından beri sürdürdüğü Anti-Damping uygulamasını geçenlerde son gelişmeleri değerlendirip bu uygulamaya son vermiştir. Bu gelişmeden sonra AB ülkelerinde güneş enerjisi kurulum rakamları yeniden yukarıya çıktığı gözlemlenmektedir. Avrupa Güneş Enerjisi Birliği’nin açıkladığı verilere göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki kurulum 2018 yılında yüzde 36 artmıştır.

Son tüketicilerin uygun maliyette ve yüksek kalitede ürün alabilmesinin gerçekleştirebilmesi için T.C. Ekonomi Bakanlığından 2017/3 nolu tebliğin rafa kalkmasının zamanı gelmiştir düşüncesindeyim.

Bu tebliğin kalkması ile yaşanacak rekabet ile Türk fotovoltaik modül üreticilerin de kaliteye ve Ar-Ge çalışmalarına öncelik vereceğini ön görmekteyim. Bununla beraber, güneş enerjisi sektöründe düşen fiyatlardan dolayı yeniden bir artış görülebileceği ve sonuç olarak yeniden istihdam oluşturulması ile işsizlik rakamlarının düşmesi de ekonomiye katkı sağlayabilecektir.  

Bazıları, gözetim belgesinin kalkması ile fotovoltaik modül üreticilerin kapılarına kilit takması anlamına geldiğini söyleseler bile ben bunu doğru bulmuyorum. Sektörde görüldüğü gibi, son 2 yılda çoğu üretici yeniliğe kapısını kapatmıştır ve “montaj” işlemleri yapmaktadır.  Sadece gelişen küresel pazara ayak uydurabilen üreticilerimiz ayakta durabilmiştir. Yeni pazara ayak uydurabilen üreticilerimizin Gözetim Belgesi’nin kalkması ile rekabete hazır oldukları görülmektedir.

Milli Enerji ve Milli Ürün sloganını bende desteklemekteyim. Yalnız burada tüketicinin zor duruma düşürülmemesi gerekir ve gıdadaki gibi yüksek fiyatlarda ürün satılmaması gerektiğini savunmaktayım. Küresel  pazardaki fiyatlar ve Türk modül üreticilerin fiyatları açık bir şekilde gözlerimizin önündedir.

Yazımı hükümetten bir rica ile kapatmak istiyorum: 
Son tüketicinin uygun fiyatta modül alabilmesi için  T.C.  Ekonomi Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu tebliğin yeninden masaya konmasını ve mevcut durumun değerlendirilip yeni bir karar almalarını rica ediyorum.

1 Yorum

  • Sayın Hasan Bey

    Mademki hükümetten dilekler yapabiliyorsunuz . Bir de şunu yapın .
    Çatı solar üretim tesisleri içim mahsuplaşmayı yıllık yapın veya ” net metering ” kwh alacak borç ilişkisi yapın . Türkiye de 22.5 milyon hane var . Bunların 10 milyopn çatısı olsa 10 milyon hane x 10 kw = 100 milyon kw solar enerji gücü. Yılda 150 milyuar kwh enerji eder . Ülkenin yarısı .
    Yazlıklarda çok solar enerji var . Fakat 3-4 ay kullanıyoruz sonra boş geziyor . rahat ülkede 1 milyon yazlık ev var .
    Herbirine rahat 5 kw enerji olur . 1 milyon x 5 kw = 5 milyon kw güç . Bu da 7.5 milyar kwh enerji eder yılda . Biz bunun yazın ancak 2.5 milyarını kullanırız . İdare geri kalan 5 milyarı alsın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.