30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı Toplantısı Gerçekleştirildi

FİNLANDİYA (Enerji Portalı) – Fotovoltaik Sistemler konusunda çalışma planlarının belirlendiği Uluslararası Enerji Ajansı’nın koordinasyonunda toplanan Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı 8-10 Mayıs 2019’da Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de çeşitli ülkelerden gelen temsilciler ile gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye’den Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) adına Yönetim Kurulu Uluslararası Organizasyonlar Temsilcisi Prof Dr. Bülent Yeşilata iştirak etti.

Toplantı kapsamında ülke temsilcileri için örevlendirmelerin yapıldığı ve yol haritasının belirlendiği Fotovoltaik Güç Sistemleri Programındaki görev başlıkları şöyle oldu:

  • Görev 1 – Stratejik PV Analizi ve Sosyal Yardım
  • Görev 12 – PV Sürdürülebilirliği
  • Görev 13 – PV Sistemlerinin Performansı ve Güvenilirliği
  • Görev 14 – %100 RES Bazlı Solar PV Sistemleri
  • Görev 15 – BIPV’nin Hızlandırılması için Çerçevenin Etkinleştirilmesi
  • Görev 16 – Yüksek Penetrasyon ve Büyük Ölçekli Uygulamalar için Güneş Kaynağı
  • Görev 17 – PV ve Ulaştırma

Toplantı kapsamında düzenlenen teknik gezilerde Helen Ltd. şirketine ait Suvilahti Solar Power Plant, Suvilahti Battery Energy Storage ve Katri Vala Heat Pump Plant tesisleri ziyaret edildi.

“Türkiye, yeni devreye alınan 1.6 GW güç kapasitesi ile dünyada en fazla kurulum yapan ilk on ülke arasında.”

1. Gün toplantısında ülkelerin gelişme raporları ve haliz hazırda yürütülmekte olan 17, 16, 15, 14 ve 13. görevler için Türkiye’nin gündemine ilişkin konular değerlendirildi. Toplantıda yapılan sunumlarda, Türkiye’nin 2018 yılında Fotovoltaik güneş santrali kurulumunda 1.6 GW güç kapasitesi ile dünyada en fazla kurulum yapan ilk on ülke arasında bulunmasının önemine değinildi.

Türkiye’nin 2018 yılında Avrupa ölçeğinde Almanya’dan sonra en çok kurulum yapan ikinci ülke olmasının gelecek yıllardaki fotovoltaik pazarının Türk yatırımcılar tarafından yönlendirilebilmesi adına önemli bir gösterge olduğuna dikkat çekildi.

Topluluğun sektörü değerlendirmek için hazırlamış olduğu yıllık rapora buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.