30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fotovoltaik Enerji Sistemleri Nedir ? Çeşitleri Nelerdir?

Fotovoltaik Enerji Sistemleri Nedir?

Fotovoltaik enerji sistemleri güneşten gelen farklı dalga boylarına sahip elektromanyetik dagaların, görünür ışık spektrumundaki bölümünün fotovoltaik etki özelliğine sahip malzemeler ile DC akıma ardından inverterler ile AC akımın elektriğin daha yaygın kullanımı olan AC akıma çevirme işlemi inverterler ile yapılır.

Fotovoltaik Enerji Sistemlerin Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre genel olarak iki gurupta incelenebilir. Şebeke Bağlantılı ve şebekeden ayrık sistemler.

Şebeke Bağlantılı Sistemler;

Şebeke bağlantılı enerji sistemleri, güneşten gelen enerji fotovoltaik panellerde DC elektrik akımına çevrilir ve buradan invertere gelir. İnverter DC akımı AC akıma çeviren elektronik bir cichaz olup ayrıca şebeke kışullarını kontrol eden merkezdir. Şebeke koşulları voltaj ve frekansın ülke standartlarına göre istenen limitler içinde olmasıdır. Şebeke bağlantılı inverterin çıkışından elde edilen AC akım yüklerin beslenmesinde kullanıldığı gibi fazlalık enerji mahsuplaşma yöntemi ile enterkonnekte şebekeye verilmektedir.

Şebeke bağlantılı sistemler küçük evsel kujrulumlardan santral tipi kurulmlara kadar çok geniş bir ölçekte değerlendirilmelidir.

Şebekeden Ayrık Sistemler;

Şebekeden ayrık enerji sistemleri, şebekenin olmadığı bölgelerde enerji üretimi, depolanması ve kullanımı için dizayn edilmiş sistemlerdir. Enerji üretimi talebi karşılmaak için gerçekleştiğinden, talebin olmadığı zamanlarda depolanarak daha sonraki kullanımlar için hazır bekletilebilir. Bu sistemde sadece DC yükler beslenebilmektedir. İlk olarak panellerden üretilen DC akım DC yük ayırıcı birleştirilir ve şarj regülatörüne iletilir. Şarj regülatörü üretilen enerjinin akü voltaj durumuna göre regülasyonunu yapmakta ve DC akım akülerde depolanmaktadır. Bununla birlikte depolanan enerjinin yüklere beslemesini de şarj regülatörü düzenlemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.