30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Fosil Yakıtlardan Tamamen Vazgeçmek Makul Değil”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Forbes yazarlarından Tilak Doshi, Asya kıtası gibi ülkelerin kömür gibi fosil yakıtlarının terk etmesinin makul bir karar olmadığını ifade etti.

Doshi, yeni yazısında iklim değişikliği, küresel ısınma gibi çevre sorunlarının suçlusu olarak sadece kömür gibi fosil yakıtlarının mantıklı bir iddia olmadığı, bu iddiaların belirli grupların çıkarlarını desteklemek için ortaya atıldığını ifade etti.

Fosil yakıtlı santrallerin kurulmasını muhalefet olan çevre aktivistleri, bankalar, kalkınma ajansları bu iddialarını desteklemek için yenilenebilir enerji kaynaklarının halk ve çevre sağlığı açısından daha faydalı olduğu ve fosil yakıtlar güvenilir şekilde tedarik edilebilir olarak duyuruyor.

Doshi bu görüşlerin aksine, uygulanan projeler ve söylemlerin başta gelişmemiş ve gelişmekte olan ülke insanları olmak üzere sadece fosil yakıtlar olmadan düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde enerji ihtiyacını karşılayıp konforlu bir yaşam sağlamasının pek mümkün olmadığını belirtiyor.

Doshi yazısında, kesikli şekilde üretilen yenilenebilir enerji kaynaklarının depolama sistemleri ile birlikte kullanılsa bile mevcut durumda tam sürekli olmayan pahalı bir enerji kaynağı olduğu belirterek, gün geçtikçe gelişen teknolojilerle fosil yakıtlı santrallerin daha az kirletici salımı yaparak çevreye daha az zarar verdiğini görüldüğüne dikkat çekiyor.

Doshi, gelişmekte olan ülkelerde biyokütle kullanımının hava kirliliğine kömürden daha fazla etki ettiğini de belirtiyor.

Doshi’nin yazısının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Son gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.