30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fiyat Baskısı Arttıkça, PV İnverter Piyasası Çeşitleniyor

PV İnvertör satış hacimleri son zamanlarda yükseldi, ancak giderek daha rekabetçi bir pazarda fiyatlar düşerken, üreticilerin ürünlerine yönelik yeni iş uygulamaları bulmak için çaba sarfetmeleri gerekiyor.

Güneş enerjisi projelerinin istikrarlı bir artışa rağmen, inverter piyasasının fiyatların düşmesi sonucu bir dönüşüm içerisine girmesi bekleniliyor. Geleneksel invertör işi artık pazarda dominant bir profil oluşturmak için yeterli değil.

EV-şarj entegrasyonuna olan ilginin artmasıyla birlikte güç optimizasyon cihazları ve mikro inverterler arasındaki teknolojik rekabetin yanı sıra, depolama, inverter ve solar PV çözümü tedarik eden sanal güç santralleri ve şebeke servislerinin yeni uygulamalarının hızla ilerlemesi gerekmektedir. Pazar değişiyor.

Şu anda, PV inverter pazarı son derece rekabetçi, Çin’de ciddi oyuncular ortaya çıkıyor ve batılı üreticiler ürün portföyünü sürekli olarak genişletiyorlar. Böyle rekabetçi bir pazar, piyasanın hala gelişmekte olduğunu ve gelecekte büyük bir potansiyel taşıdığını gösterse de, IHS Markit, PV inverter sektöründeki global gelirlerin hafifçe azaldığını görüyor.

Bildirildiğine göre, inverterlerin 2018’den 2022’ye kadar olan fiyatlarının yüzde altı kadar daha fazla düşeceği tahmin ediliyor. Solar PV inverterlerin geçen yıla göre düşmesi bekleniyor. Bu rakam küresel gelirlerde yaklaşık 8 milyar ABD doları tahmin ediliyor.

Aynı zamanda, kesintisiz güç sistemleri pazarı (UPS) istikrarlı bir boyut kazandı ve gelecekte büyümesi bekleniyor. UPS, bir kesinti durumunda güç kaynağını güvenceye almak için çoğunlukla hastanelere veya diğer kritik altyapıya hizmet sunar. Teknolojik açıdan bakıldığında, inverterin ve UPS işinin birleşmesi oldukça mantıklı bir adımdır.

9 Mayıs’ta İsrail merkezli PV-inverter ve diğer güneş ekipmanı tedarikçisi, UPS pazarına katılacağını açıkladı. UPS çözüm sağlayıcısı Gamatronic ile bir varlık satın alma anlaşması yoluyla bunu gerçekleştirecek. Sonuçta, UPS’in pazar büyüklüğü PV invertör pazarı ile kabaca aynıdır, böylece SolarEdge toplam pazarını iki katına çıkarmıştır.

IHS Markit’e göre, inverter pazarındaki artan fiyat baskısı, üreticinin kendi teknolojilerinin yeni uygulamalarını geliştirmesiyle sektörde devam edebiliyor hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.