30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Finlandiya’nın Enerji Kullanımı 1.200 PJ’e Yükseldi

FİNLANDİYA (Enerji Portalı) – Finlandiya’nın 2017 yılındaki nihai enerji tüketimi, bir önceki yıla göre yüzde iki oranında arttı.

Finlandiya İstatistik Ofisi verilerine göre, Finlandiya’da ve yurtdışındaki Finliler tarafından 2017 yılında kullanılan nihai enerji tüketimi, bir önceki yıla göre yüzde iki oranında artarak 1.200 petajoule (10^15 Joule) yükseldi.

Elektrik tüketimi, 2016 yılı ile kıyasla 0,2 arttı ve 315 petajoule oldu. Elektrik tüketimi imalat sanayinde yüzde 1,1 oranında arttı.

Final consumption of energy by industry in 2016 and 2017, petajoules
Garfik 1: Sektörlere Göre Enerji Kullanımının 2016 ve 2017 Yılındaki Dağılımı

İmalat sanayi 537 petajoule, hanehalkı 300 petajoule enerji kullandı…

En büyük enerji tüketimi (kullanımı) payı 537 petajoule ile imalat sanayinin oldu. İmalatta enerji kullanımı yıllık bazda yüzde bir büyüdü. İmalat sanayi nihai enerji ürünleri tüketiminin yüzde 43’üne tekabül ediyor.

Hanehalkları, bir önceki yılki gibi 300 petajoule enerji tüketti. Hane halklarının toplam nihai enerji tüketiminin, tüketimdeki payı yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Biyoyakıt kullanımı artış gösterdi…

Biyoyakıt kullanımı, bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 403 petajoule yükseldi. Büyüme, biyodizel tüketimi arttıkça biyoyakıt kullanımının iki kattan fazla arttığı kara taşımacılığında özellikle görüldü. Enerji arzında, biyoyakıt ve odun yakıtlarının kullanımı arttı.

Kara taşımacılığında, biyoyakıt kullanımının artması nedeniyle petrol ürünleri tüketimi yüzde 11 oranında azalmıştır. Petrol ürünleri tüketimi de hanehalkı içinde yüzde iki oranında azaldı.

Ülkedeki enerji kullanımının sektörleri dağılımı ise şu şekilde oldu:

Kaynak: Finlandiya İstatistik Ofisi

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.