30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Finlandiya 2.7 Milyar Avro’luk Enerji Ürünü İthal Etti

FİNLANDİYA (Enerji Portalı) – Finlandiya İstatistik Ofisi verilerine göre; Ocak-Mart 2019 tarihleri arasında Finlandiya’da toplam enerji tüketimi geçtiğimiz yıla göre %9 azaldı.

2019 yılının ilk üç ayında Finlandiya’nın enerji tüketimi 371 petajul ve elektrik tüketimi ise 25.6 teravat saat oldu. Ülkenin elektrik tüketimi geçtiğimiz yılda gerçekleşen değerine yakın oldu. Enerji kullanımından doğan karbondioksit emisyonları da yıllık bazda %14 oranında düştü.

Hava durumu enerji tüketimindeki düşüşün başlıca sebebi…

Yıl başlangıcında ılık gerçekleşen hava durumu enerji tüketimindeki düşüşün başlıca sebebi oldu. İlk çeyrekte tüm yakıtların kullanımında düşüş gerçekleşti. Turba kömür tüketimi %24 oranında azaldı. Benzin tüketiminde %5 oranında azalma yaşandı.

Rüzgar enerjisi üretimi %27 oranında arttı…

Hidro enerjiden üretilen elektrik üretimi %24 oranında azaldı. Üretim açığı ithalatla telafi edildi. Ocak-Mart ayları arası dönemde elektrik ithalatı %10 oranında azaldı. Rüzgar enerjisi üretimi %27 oranında arttı. Kombine ısınma ve enerji üretimi %3 oranında arttı.

2.7 milyar avro enerji ürünlerine harcandı…

Ocak-Mart ayları arasında ülkeye 2.7 milyar avro değerinde çeşitli enerji ürünleri ithalatı yapıldı. İthalatın değeri bir önceki yılki değeri ile hemen hemen aynı gerçekleşti. Birçok enerji ürünü Rusya’dan ithal edildi ve ithalatın %62’sini oluşturdu. Finlandiya’dan ihraç edilen enerji ürünleri 1,4 milyar avro değerindeydi. İhracatın değeri bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında %2 oranında arttı. Birçok enerji ürünü OECD ülkelerine ihraç edildi ve ihracat değerinin %79’unu oluşturdu.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.