30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Filistin İlk GES’ini Kurmaya Hazırlanıyor

FİLİSTİN (Enerji Portalı) – Elektriğinin büyük bir bölümünü ithal eden Filistin, güneş enerjisi santrali projeleri ile kendi elektriğini üretmeyi planlıyor.

Filistin hükümeti, 4 adet güneş enerjisi yatırımı ile elektrik tüketiminin yüzde 30’unu karşılayacak projeleri hayata gerçirmeyi planlıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Eriha’daki Ağvar bölgesine, Filistin Yatırım Fonunun (PIF) desteğiyle kurulan güneş enerjisi santraliyle, 100 bin metrekarelik alanda, 20 bin güneş paneliyle Filistin’in en büyük ve ilk güneş enerji santralinin yakında faaliyete geçmesi bekleniyor.

PIF Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Mustafa, kurulan santralle, elektrikte İsrail’e bağımlılığın azalacağını ve elektrik kaynaklarında çeşitliliğe gidileceğini söyledi. Mustafa, “Nur Eriha” isimli santralin 7,5 megavatlık kapasiteye sahip olduğunu ve 3 bin 600 evin ihtiyacını karşılayacağını belirterek, “Gelecekte Filistin’deki en büyük güneş enerjisi santrali olacak Nur Tubas olarak adlandırdığımız 9 megavatlık tesisin teknik hazırlıklarını yaptık.” diye konuştu.

Şuan Batı Şerian’nın şuan yılda 700 milyon dolarlık elektrik tüketimi yaptığını söyleyen Mustafa, Filistin’in güneş enerjisi santrali projelerini daha da yaygınlaştırarak daha fazla elektrik üretmeyi planladığını belirtti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.