30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Filistin, 35 MW’lık Çatı Güneş Enerjisi İçin İhale Açtı

İhaleyle, Filistin Yatırım Fonu, eyaletteki 500 devlet okulunun çatısına ortalama 70 kW kurulu güce sahip güneş PV sistemlerini kurmayı hedefliyor.

Filistin Yatırım Fonu (PEF), potansiyel EPC yüklenicilerini Filistin’deki devlet okullarında anahtar teslimi güneş PV çatı sistemleri inşa etmeye davet etmek için bir çıkar beyanı (EoI) yayınladı. Genel olarak, projelerin önümüzdeki üç ila dört yıl boyunca 500 çatı üzerinde konuşlandırılması ve 35 MW’lık bir kombine kapasitesine sahip olması bekleniyor. İhale, Filistin Milli Eğitim Bakanlığı ve Massader – doğal kaynakların ve altyapı projelerinin geliştirilmesi için kurulan bir PIF susturucu şirketi – proje için beş nitelikli EPC yüklenicisi seçmek için yapılan bir anlaşmanın bir parçası. Okul çatısı başına düşen ortalama kapasitenin 70 kW olması bekleniyor. İlgilenen EPC şirketleri tekliflerini 13 Mayıs 2018’e kadar sunmalıdır.

Filistin, Dünya Bankası, Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi ve Filistin Yönetimi arasında bir ortaklık kurarak çatı üstü PV’yi destekliyor. 2,5 milyon dolarlık pilot program, Gazze’nin sorunlu bölgelerine daha fazla güç kaynağı sağlamayı amaçlıyor. Birleşmiş Milletler İklim Eylem Programı’na göre, program kapsamında kritik alanlarda 1 kW kapasiteli 1.000 adet PV tesisi kurulacak. Filistin ve Gazze Şeridi, istikrarlı bir iktidar kaynağına olan kronik bir ihtiyaç içindedir, zira İsrail ile çatışmanın bir sonucu olarak, enerji altyapısı geçtiğimiz yıllarda defalarca hasar görmüştür. PV- Magazine

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.