30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fatih Sondaj Gemisine Deniz Üstü Hizmet Veriliyor

ANTALYA (Enerji Portalı) – İtalyan helikopter üreticisi Leonardo Helicopters’in ev sahipliğini yaptığı dünya devlerini bir araya getiren Petrol & Gaz Semineri’nin 10’uncusu Antalya’da gerçekleşti.

Deniz üstü (offshore) ve enerji sektörünü bir araya getiren dünyanın önemli etkinliklerinden biri olan Petrol & Gaz semineri Antalya’da, sektörden önemli isimlerin katılımları ile gerçekleşti.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi Satın alma ve Lojistik Departmanı’nın Başkanı Mehmet Yavuz Gencer ile birlikte sektördeki 150’nin üzerinde önemli ismin katılımıyla gerçekleşen seminerde Leonardo Helicopters, denizlerden enerji temininde havacılığın desteğinin önemine vurgu yaparak deniz üstü helikopter operasyonlarına olan talebin artışına dikkat çekti. Seminerde küresel çapta hizmet veren deniz üstü (offshore) helikopterlerinin teknoloji sunumu gerçekleştirildi.

Süler: “Türkiye’de ‘Offshore’ açısından yeni bir dönem başlıyor”

Kaan Havacılık Genel Müdürü M. Kemal Süler, “Kaan Air olarak, Türkiye’nin kendi sularında yürüttüğü petrol aramacılığı faaliyetlerinde Fatih sondaj gemimize Leonardo Helicopters’in üretimi olan 2 adet AW139 modeli helikopter ile “Offshore” hizmeti veriyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez de yakın zamanda helikopterimiz ile gelerek Fatih’te denetlemelerde bulundu. Türkiye’de Offshore açısından yeni bir dönem başlıyor.  Derin denizlerimize ilave olarak sığ denizlerimizde de petrol arama faaliyetleri başlanacak ve Offshore operasyonlarımız genişleyecek. Türkiye Offshore’un gücüyle enerji keşiflerine tam gaz devam edecek. Türkiye çevresindeki sularda enerji keşfi Offshore’un verdiği destek ile büyüyecek ” sözlerini söyledi.

Sürdürülebilir enerji kaynağı sağlamak amacıyla çalışmalar devam ediyor

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, gelecek nesiller için güvenli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı sağlamak amacıyla çalıştıklarını belirterek şu sözleri söyledi:

Offshore havacılık faaliyetleri ile desteklenen güvenli, rekabetçi ve çevresel açıdan sürdürülebilir enerji bir arzı, modern toplumlarımız, endüstrilerimiz, evlerimiz ve yaşam tarzımız için temel bir ihtyaçtır. Bu kapsamda Kaan Havacılık, açık deniz operasyonları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirildi. Türk Petrolleri (TPAO) ile yapılan anlaşma çerçevesinde Kaan Havacılık, Akdeniz’de derin su sondajı yapmakta olan “Fatih” gemisine deniz üstü operasyonlarına başladı. Kaan Havacılık’ın Offshore’da, Türkiye Petrolleri (TPAO) ile birlikte uluslararası petrol ve gaz operasyonlarını, uluslararası kalite ve standartlarda gerçekleştireceğine inanıyorum.”

Gencer : “Alışılmamış sondaj yöntemlerine özel önem vereceğiz”

Türk Petrolleri’nin son 10 yılda, 11 bin 600 kilometrekarelik arazi ve 99 bin  kilometrekarelik deniz alanı üzerinde gerçekleşen incelemeler ile sismik veriler topladığını belirten Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi Satın alma ve Lojistik Departmanı’nın Başkanı Mehmet Yavuz Gencer, “Geçtiğimiz on yılda karada 400’ü aşkın keşif kuyusu açılmış ve 300 milyon varil petrol üretilmiştir. Türkiye Petrolleri’nin 2017’de günlük ortalama üretimi 100 bin varilden fazladır” sözlerini söyledi.

Mehmet Yavuz Gencer; deniz üstü işbirlikleri ile hedeflerinin Türkiye çevresindeki sularda daha az keşfedilen bölgelere odaklanmak, mevcut üretim bölgelerinin üretim kapasitesini yeni teknolojiler kullanarak artırmak olduğunu vurguladı.

Gencer: “Alışılmamış sondaj yöntemlerine özel önem vereceğiz. Uluslararası petrol ve gaz şirketleri ile karlı ortaklıklar kurmak için fırsatları yakından takip ediyoruz. Yerel şirketleri, keşif ve üretim aşamalarında kullanılan ekipman ve yazılım üretiminde yer almaya teşvik edeceğiz” sözlerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.