30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Fatih Gemisi” Alanya-1 Kuyusu ile Sondaja Başlıyor

ANTALYA (Enerji Portalı) – “Fatih” gemisi, Akdeniz’deki ilk sondajına bu hafta başlayacak.

Hidrokarbon sondaj gemisi Fatih’in bu hafta içinde Akdeniz‘deki ilk derin deniz sondaj işlemleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleştirilecek. “Alanya-1” kuyusu ile sondaja başlaması planlanan “Fatih” gemisinde 200’den fazla yerli ve yabancı uzman görev alacağı haberi verildi.

Sondaj çalışmaları Antalya açıklarında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapılacak. Fatih sondaj gemisi Türk savaş gemilerinin koruması altında faaliyet gösterecek.

Dönmez, Fatih gemisi hakkındaki önceki açıklamalarında; ekim sonuna doğru Antalya açıklarında ilk derin deniz sondaja başlanacağını ifade etmişti.

Antalya açıklarında derin deniz sondajı yapılacağını belirten Dönmez, “2 bin 500 metre derinlik söz konusu. Deniz tabanından itibaren de 5 bin ila 6 bin metre aşağıya inilecek. Son derece modern ve teknolojik bir altyapıyı kullanıyoruz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken tüm çalışmaları yaptık.” ifadelerini kullanmıştı.

Çalışmalarına öncelikle Akdeniz’de yoğunlaşacak 229 metre uzunluğundaki Fatih gemisi, 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilecek.

Uluslararası kural ve düzenlemelere uygun operasyon gerçekleştirmeye elverişli gemi, çalışmalarını iş güvenliği standartlarına uygun ve çevre dostu olarak sürdürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.