30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fatih Dönmez’den Önemli Açıklama Geldi

Bakan Dönmez, enerji konusunda önemli açıklamalar bulundu. Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler başta olmak üzere birçok konuda detay verdi.

Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler

Enerji bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’deki kaynaklarının araştırılması noktasında hız verdiklerini ve petrol araması tartışmaları konusunu oldu bittiye göz yumulmayacağını belirtti.

IRAKTA Potansiyel var

Bakan Dönmez, geçen hafta Irak gezisinde değindi. “Başta petrol olmak üzere enerjinin her alanında Irak’ın ciddi bir potansiyei var” dedi. Yapılan görüşmelerde, İlişkilerinin güçlendirilmesi ve yeniden yapılandırması konusunda hem fikir olduklarını belirtti. Irak –  Türkiye petrol hattı’nın kapasitesinin arttırılması noktasında sevindirici gelişmelerin olduğunu belirtirken yeni petrol yerlerinin Irak – Türkiye boru hattıyla farklı pazarlara ulaştırılması konusunda da yeni çalışmaların yapılacak diye konuştu.

Nükleer Santral Projesi Hızla İlerliyor

Bakan Dönmez, Akkuyu Nükleer Santralinin plana uygun ilerlediğini ve 2. Üniteninde inşaat lisansınında verileceğini belirtti. Akkuyu Nükleer Santralinin 1. Ünitesinin 2023 yılında faaliyete geçireceklerini söyledi.

Sinop Nükleer Enerji Santrali Uygulanabilir  olmadığı İçin Durduruldu

Yatırımcı japon şirketlerinin fizibilitelerinin sunmalarına karşın, yapılan incelemelerde zaman ve maliyet açısından uygulanabilir olmadığı için durduruldu.

Elektrik Üretiminde Kaynakların Yerlilik oranı % 50’den % 65’e Yükseldi

Fatih Dönmez, Geçen yıla istinaden %15’lik bir yerli kaynak artışı sağladık. Eğer bu artışı sağlamasaydık yaklaşık 1,5 milyar dolar daha ithalat yapmış olacaktık” ifadesini kullandı. Gelecek yıllarda yerli kaynak hedeflerimizi arttıracağız. “ Yerli Kömür santrallerini teşvik ediyoruz. Türkiye yerli kömüre dayalı 11.500 mW’lık  santral mevcut. Biz bu santraller için %60’lık kısmının alım garantisini veriyoruz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.