30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fatih Dönmez: “Doğalgazın Gitmeyeceği Şehir Kalmayacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı)- Türkiye 2023 Zirvesi’ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl sonuna kadar doğalgazın gitmeyeceği hiçbir şehrin kalmayacağını belirtti.

Türkiye 2023 Zirvesi‘ İstanbul Yeni Havaalanında gerçekleşti. Zirveye, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Enerji Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve birçok konuşmacı iş adamı katıldı.

“Bu yıl sonuna kadar doğalgaz gitmeyecek hiçbir şehrimiz kalmayacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ekonomide, siyasette, güvenlikte, dış politikada pek çok inişli çıkışlı zamanlar yaşandığını fakat yerli ve milli bir duruş sergileyerek Türkiye’yi büyütme gayreti içerisinde olduklarına değinerek  en büyük atılımlardan birinin enerji sektöründe yaşandığını belirtti. Bakan Dönmez:

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli ve yenilenebilir kaynakların payı da arttırıldı. Türkiye’nin 65 yıllık rüyası nükleer enerjide somut adım yine bu dönemde atıldı. Kendi gemilerimizle denizlerimizde arama ve sondaj faaliyetleri de yine bu dönemde başladı. Bor cevherini ileri teknoloji ürünlere dönüştürecek süreci de başlatmış olduk. Bu yıl sonuna kadar doğalgaz gitmeyecek hiçbir şehrimiz kalmayacak” dedi.

“Artık Patinaj Yapacak Zamanımız Yok”
Enerjide yerli ve milli olmanın milli bağımsızlıkla yakından ilişkili bir durum olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “Bağımsız enerji güçlü bir ekonominin güçlü diplomasinin güçlü bir güvenlik politikalarının temel taşlarından birisidir. Türkiye’de dinamik, güçlü ve güven veren bir ekonomik alt yapı oluşturuldu. Şimdi artık bu başarıyı daha yukarıya taşıma zamanı geldi. Bizlere sorun teşkil edebilecek her türlü meseleyi bir an önce çözerek hızlı bir yükselişe geçmek zorundayız. Artık patinaj yapacak, duracak ya da bekleyecek zamanımız yok” diye konuştu.

“Türkiye dünyada yenilenebilir enerjide kurulu gücü en fazla ülkelerden biri”

Son iki yılda yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payını yüzde 50’nin üzerine çıkardıklarını ifade eden Dönmez, ” Türkiye Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu gücü en fazla ülkelerden birisi oldu. Hidroelektrik santrallerinde yüzde 50, rüzgar, jeotermal ve biokütlede yüzde 95 oranında artış sağladık. Güneş enerjisi kurulu gücümüz bugün 5 bin megavatı aşmış durumda. Toplam yenilenebilir enerji kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 70’ini de son 10 yılda gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Nükleer enerji sadece enerji üretmek anlamına gelmiyor”

Yerli ve milli olmanın her şeyden önce kendi kaynaklarına sahip çıkmak olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “Bugün Avrupa’da yapımı devam eden 30’a yakın santral var. Türkiye çeşitli sebeplerle yıllarca nükleerden uzak durdu ya da durduruldu. Nükleer enerji belli ülkelerin tekelinde kaldı. Çünkü nükleer enerji sadece enerji üretmek anlamına gelmiyor. İleri teknoloji, gelişmişlik göstergesi olarak görülüyor. Barındırdığı yüksek teknolojiyle sağlık, endüstri, ulaştırma, haberleşme, uzay teknolojileri gibi pek çok alanda da çığır açıcı gelişmelere de hep ön ayak olmaktadır. Türkiye Akkuyu ile bu alanda ilk adımı atmış oldu” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.