30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fatih Dönmez: 2,6 Ton Bor Ürünlerinden 1 Milyar Dolar’lık Satış

Ankara ( Enerji Portalı ) – Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez, “Bor pazarında lider konumda olan Türkiye’nin 2,6 Milyon ton bor ürünlerinin satışlarından 1 milyar dolarlık rekor satış elde ettik” açıklamasında bulundu.

Eti Maden ev sahipliğinde düzenlenen “Bor Çalıştayı”nda Fatih Dönmez, 2021 yılında lider konumda olan ülkemizin 2,5 milyon tonu ihraç olmak üzere, 2,6 milyon tonluk bor ürünleri satışı yapıldığını ve buradan 1 milyar doların üzerinde satış rakamı elde ederek rekor elde ettiğin belirtti. 2022 yılının bor madenin yılı olacağını belirterek, sıvı bor atıklarından ürettiği Lityum bunun güzel bir örneğinin olduğunu açıkladı.

Bakan Dönmez, “Hem pazar hem de rezerv açısından lider olduğumuz bor madeninde uç ürün ve yüksek teknoloji adımlarımızın sonuçlarını almaya başladık. Özellikle yüksek teknoloji ürünlerde batarya teknolojisinde kullanılan lityum üretimi de yerli ARGE mühendislerimizin gayretiyle başladı. Artık çıtayı sadece üretimle, ihracat rakamlarıyla belirlemek bize yetmez. Enerji teknolojilerinde özelde de bor teknolojilerinde artık dünya markası olacak işleri ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.