30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Fas’ta Enerji Tüketen Cihazlara Etiketleme Kuralı Geldi

FAS (Enerji Portalı) – Fas’ta alınan karara göre satışa sunulan elektrik, doğal gaz, sıvı veya gaz halindeki petrol ürünleri, kömür veya yenilenebilir enerjilerle çalışan cihaz ve ekipmanlara etiketleme zorunluluğu getirildi.

Fas basınında yayımlanan haberlere göre, Fas Enerji, Madenler ve Çevre Bakanlığı tarafından, son dönemde Hükümet Konseyi tarafından onaylanan 2.20.716 sayılı kararname tasarısı, Fas’ta enerji tüketiminin daha fazla rasyonelleştirilmesine yönelik olduğu açıklandı. Bakanlığa göre, satışa sunulan elektrik, doğal gaz, sıvı veya gaz halindeki petrol ürünleri, kömür veya yenilenebilir enerjilerle çalışan cihaz ve ekipmanların asgari enerji performansına ilişkin kararname sayesinde:
Vatandaşların, alım sırasında bu ürünlerle ilgili enerji tüketim seviyesi açısından tercih yapmasında kolaylık sağlanacaktır.

Kararname tasarısına göre, Fas’a ithal edilen ve ülkede doğrudan ya da çevrimiçi satılan enerji cihazları ve ekipmanlarında asgari enerji performansı ve yürürlükteki standartlara uyum aranacak ve tüm ilgili cihazların enerji tüketimi seviyesi gösterilecek şekilde etiketlenmesi gerekiyor. Kararnamede yer verilen etiketlemenin, ürün üzerinde veya ürün üzerinde mümkün değilse ambalajda bulunması gerektiği belirtildi.

Bu bağlamda, kararname tasarısında enerji cihazları ve ekipmanlarının üretimi ya da distribütörlüğünde, üreticiler, ithalatçılar ve distribütörler tarafından yerine getirilmesi gereken asgari enerji performansı ve etiketleme düzenlemelerine yer verildi. Bahsi geçen Bakanlık ile birlikte Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanlığı tarafından hem yerel piyasada hem de ithalat sırasında bu yeni uygulamaya ilişkin kontrol yapılması öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.