30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Farklı Güçteki Güneş Panellerini Paralel Bağlamak (Video)

Kerem ÇİLLİ (Köşe Yazısı) –  Özellikle hobi amaçlı güneş enerjinden elektrik üretmek isteyenler , küçük projeleri olan veya elinde bulunan farklı güç ve voltajdaki güneş panellerini değerlendirmek isteyenlerin sıkça sorduğu soruların başında ,bu panelleri paralel bağlamanın mantıklı olup olmadığıdır.

Dışarıdan bakıldığı zaman 100Wp panelim var elimdeki 50 Wp panel ile paralel bağlarım olur sana 150 Wp gibi bir yaklaşım gerçeği yansıtmamaktadır. Bu sebepten dolayı farklı güçte güneş panellerini paralel bağlamak çok mantıklı değildir.

Bu deneyimizde 270Wp (devredeyken 31.1V veren ) ve 40Wp ( devredeyken 19,4 V veren ) iki adet farklı güçteki paneli MPPT şarj kontrol cihazımıza bağlıyoruz. MPPT şarj kontrol cihazı 12/24 Volt çıkışa kendini ayarlayabilen özellikte bir cihaz. Bu sebeple panelleri paralel bağladığımızda elde ettiğimiz 23,5 Volt ile 12V luk akümüzü doldurabildik.

Öte yandan çalışma aralığı 30 – 80 Volt olan akıllı inverter olarak piyasada satılan cihazımızı ise minimum çalışma voltajının(30 V ) altında kaldığından dolayı panelleri paralel bağladıktan sonra çalıştıramadık. Yani 270 Wp panel + 40 Wp toplamda 310Wp gibi bir güç beklerken , cihazımız çalışmadı bile..

Sonuç olarak panellerimizi seri veya paralel bağlarken hangi kontrol cihazı ile bağlayacaksak o cihazın teknik özelliklerini bilmeli ve en verimli şekilde çalışacak voltaj değeri seçilmelidir. Mümkün oldukça aynı voltaj ve akımı veren panelleri birbiriyle seri veya paralel bağlantılar yapmak her zaman avantajınıza olacaktır.

Köşe Yazarı

Kerem Cilli

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.