30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Farkında mısınız? Yenilenebilir Enerji Zamanla Ucuzluyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak isteyen herkesin gözünü maliyeti korkutsa da zamanla maliyetteki düşüş dikkat çekiyor.

Yenilenebilir enerji dahil günümüz dünyasındaki çoğu şey söz konusu olduğunda çoğu zaman üzücü ama kaçınılmaz gerçek “para” olur. Dünyayı kurtarmak, çevreyi korumak ve azalan (ve sonlu) fosil yakıt kaynaklarına alternatifler bulmak; bireyler, hükümetler ve işletmeler söz konusu olduğunda çoğu zaman kâr peşinde koşmanın gerisinde kalıyor.

Bu nedenle, karbon emisyonlarını azaltma mesajı açık ve iklim değişikliği tehdidi kanıtlanmış, nicelendirilmiş ve gerçek olarak kabul edilmiş olsa da, yenilenebilir enerji kaynaklarını benimsemeye hala direnen birçok insan var. Bunun nedeni nedir? Cevap belli elbette “para”!

How Much Money Can I Save If I Get Solar Panels? — Aurora Energy

İnsanlar, güneş enerjisi sistemleri kurmak için para harcamaya dirençli oldular. Nüfus, yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan daha pahalı olduğuna ikna olmuş durumda, bu nedenle onlar için yenilenebilir enerji iyi bir alternatif değil. Ancak son yıllarda fiyat gerçekten düştü ve bu da güneş enerjisini en uygun enerji kaynağı haline getirdi. 

Yenilenebilir enerji, teknolojinin mevcudiyetine dayanır!

Rakamlar sizi şok edebilir. Son on yılda, güneş enerjisinin maliyeti yüzde 89 düştü. Güneş enerji kaynakları son derece uygun hale geldi ve pil teknolojilerindeki gelişmeler, bireylerin ve işletmelerin bu gücü enerji şirketlerine geri satabileceği ve kar edebileceği anlamına geliyor.

18 Countries Show Decrease in Carbon Emissions from Fossil Fuels Over 10  Years, and the U.S. Is One | The Weather Channel - Articles from The  Weather Channel | weather.com

Öyleyse, fosil yakıtların fiyatı her yıl artmaya devam ederken yenilenebilir enerji kaynakları neden bu kadar ucuz hale geliyor? Cevap çok basit: Fosil yakıt fiyatları, ürünün arz ve talebine bağlıdır; yenilenebilir enerji, teknolojinin mevcudiyetine dayanır.

Fosil yakıtlardan başlayarak, her yıl bu ürünlerden daha az sayıda bulunduğundan, giderek daha pahalı hale geldikleri anlamına gelir. Sadece o kadar çok kömür ve petrol var ki, hiç kalmadan yerden söküp atabiliriz. O zaman bu rezervuarların kendilerini yenilemeleri milyonlarca yıl alacak ki bu sürdürülebilir değil.

Güneşin ve rüzgarın gücü ise fosil yakıtların aksine sınırsızdır. Fiyatları belirleyen de bu kaynakları kullanmak için kullandığımız teknolojidir. Güzel haber ise bu teknolojiler katlanarak gelişiyor olması.

Yapılan teşviklerle de yenilenebilir enerji kaynaklı elektriği evlerin ve işletmelerin satın alması daha uygun hale geldi. Bu da daha fazla insanın onları benimsediği ve fosil yakıttan daha fazla yenilenebilir enerji kullanıldığı anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.