30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Farkılaştırılmış Akaryakıtlar İle İlgili Karar Yürürlüğü Girdi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), farklılaştırılmış akaryakıtlara ilişkin kararını açıkladı.

EPDK’nın farklılaştırılmış akaryakıtlara ilişkin kararı bugünkü Resmi Gazete’de duyurularak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararda EPDK, farklılaştırılmış akaryakıtı tanımlayarak piyasaya nasıl sunulacağını belirtti.

Karara göre farklılaştırılmış akaryakıtın tanımı şu şekilde belirlendi:

“Belirlenmiş resmi isimli akaryakıtlar için mevzuatta ön görülen tüm koşulları taşıyan ancak, aynı resmi ismin kapsamı içerisinde farklı ticari isimler kullanılarak belli bir akaryakıtın birden fazla ticari türünün oluşturulmasıyla piyasaya sunulan akaryakıt.”

EPDK katkılama işleminin ise; akaryakıtın ismini değiştirmeksizin, özelliğini iyileştirmek maksadıyla ve her halükarda hacmen %0,5’i aşmayacak şekilde organik ve inorganik maddeler ilave edilmesi olarak tarif etti.

Düzenleme kapsamında, farklılaştırılmış akaryakıtın satıldığı dispenserlerin üzerinde veya yakınında, farklılaştırılmış akaryakıtın etkilerinin hangi oranda veya aralıkta (en az ve en fazla) olduğuna ilişkin açık ve kolay anlaşılabilir şekilde Kuruma sunulan bilgilerle uyumlu bilgilendirme metninin yer alması zorunluğu getirildi.

Bilgilendirme metninde ayrıca, “Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne göre tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile diğerleri arasında, kalite vb. düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör vb. araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır. Farklılaştırılmış akaryakıt sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir.” ifadesine yer verilmesi gerekiyor.

Farklılaştırılmış Akaryakıt Kararı’nı okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/Farklılaştrılmış-Akaryakıt-Kararı.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.