30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Facebook’tan Bir PPA Daha

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Temiz enerjiyi benimseyen küresel işletmeler arasında yer alan Facebook, Hindistan’da üretilen rüzgar enerjisi için uzun vadeli güç satın alma anlaşması (PPA) imzaladı.

Facebook, EDP Yenilenebilir Enerji (EDPR) ile 15 yıllığına 139 megavatlık (MW) bir güç satın alma anlaşmasına imza attı.

EDPR, Facebook’un, Hindistan’daki 200 megavatlık kapasiteye sahip Headwaters II Rüzgar Çiftliği’nde üretilen enerjiyi satın alacağını açıkladı.

2020 yılına kadar faaliyete geçmesi beklenen yeni rüzgar santrali, her yıl 52 binden fazla evin toplam kullanımına denk düşen elektrik üretecek.

Facebook’ta Global Enerji direktörü Bobby Hollis yaptığı açıklamada, “Facebook, tüm tesislerimiz için yeni yenilenebilir enerji projeleri bulmaya kararlıdır. Bölgedeki sürdürülebilirlik hedeflerimizi yerine getirmemize yardımcı olmak için EDP Yenilenebilir Çözümler ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

EDPR ile yapılan anlaşma, Facebook tarafından gerçekleştirilen bir dizi temiz enerji anlaşmasında sonuncusunu oluşturuyor. Facebook, temmuz ayında Oregon’daki Prineville Veri Merkezi’nde kullanılan elektriğin tamamının güneş enerjisinden sağlanması için Pacific Power ile anlaşma imzalamıştı.

Facebook’un California, Iowa ve Teksas’taki diğer veri merkezleri de yenilenebilir enerji ile destekleniyor.

Amazon, geçtiğimiz ekim ayında bugüne kadarki en büyük rüzgar çiftliğinin faaliyete geçtiğini açıklamıştı. Seattle merkezli şirketin, Scurry’de bulunan Amazon Rüzgar Çiftliği Teksas, şebekeye yılda 1 milyon megavatsaatten fazla temiz enerji aktaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.